Přednášet o svobodě přijede k výročí 17. listopadu 1989 do Opavy přední český filosof prof. Jan Sokol

pondělí 18. listopadu 2013 9:09

2013-11-18 ministr sokol na suNa postu ministra školství se v roce 1998 Jan Sokol příliš neohřál, vždyť ho zastával jen o něco málo déle než šest měsíců (3. ledna - 17. července). O to víc nás může těšit, že v té době stihl navštívit Slezskou univerzitu v Opavě. Na rektorátu v budově na Bezručově náměstí 13 diskutoval 27. března s akademickými funkcionáři a zapsal se do pamětní knihy.

Tehdy se vyslovil zejména k zásadám nového vysokoškolského zákona a perspektivě rozvoje vysokého školství ČR v nejbližších letech, aby poté pohotově reagoval na vznesené dotazy ze strany vedoucích činitelů naší univerzity. J. Sokol byl v pořadí šestým polistopadovým ministrem školství ČR (k dnešku je jich už 16) a k výkonu funkce si přinesl četné politické zkušenosti; např. nedlouho před nástupem do ní pracoval jako poradce jednoho ze svých předchůdců Ivana Pilipa. Po odchodu z ministerského křesla zůstal poradcem svého nástupce Eduarda Zemana.

Jan Sokol (1936)
Začínal jako zlatník, později studoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a pracoval jako programátor. Na období 1990-1992 se stal jako signatář Charty 1977 za Občanské fórum poslancem Federálního shromáždění a místopředsedou Sněmovny národů. Filosofii přednáší od roku 1991, profesorem v oboru Filosofie výchovy byl jmenován v roce 2000. V letech 2000-2007 zastával post prvního děkana Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Zabývá se především filosofickou antropologií, dějinami náboženství a antropologií institucí. Je autorem dlouhé řady titulů, z nichž některé byly vydány též v angličtině, němčině a maďarštině, článků, časopiseckých statí a překladů (mimo jiné se zúčastnil práce na českém ekumenickém překladu Písma svatého Starého a Nového zákona).

V čase 24. výročí 17. listopadu 1989 přijíždí J. Sokol do Opavy ze zcela jiného důvodu. Totiž aby jako přední český filosof, vysokoškolský pedagog, publicista a překladatel 19. listopadu od 17 hodin vystoupil v Klubu Art Obecního domu k tématu „Svoboda - a co s ní?“. Jeho přednáška, kterou spolupořádá Opavská kulturní organizace, vyústí v besedu s posluchači a celé setkání zaštítil děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc. Jak svobodu sám prof. PhDr. Jan Sokol, CSc., Ph.D., definoval při nedávném rozhovoru před vystoupením na říjnovém pražském Science Café?

Svoboda není matematický pojem, a tak se vlastně definovat nedá. Různé představy svobody se ale dají ukázat na běžných životních situacích. Liší se tím, jak si představujeme svobodu sami pro sebe, a jak dalece reflektujeme, že samozřejmě žijeme ve společnosti. Myslím, že umím odpovědět na „paradox svobody“, jak ho formuloval americký právník B. Cardozo: „Svoboda bez pravidel je anarchie, ale pravidla svobodu omezují.“ To druhé po mém soudu není pravda. Snažím se ukázat, že dobře vymyšlená pravidla svobodu vůbec neomezují, ale vlastně teprve umožňují… Žijeme mezi lidmi a čím dál víc na sobě fakticky závisíme. Učitelé a obchodníci, řidiči a uklízečky, právníci a lékaři, úředníci i umělci – všichni se živí z druhých lidí a na pustém ostrově by se neuživili. Lidé nám přihrávají různé možnosti a příležitosti a my zase jim. Tohle je pak konkrétní podoba svobody ve společnosti, kterou rád přirovnávám ke hře.

Foto: Filosof Jan Sokol (uprostřed) při návštěvě Slezské univerzity v Opavě ve funkci ministra školství v březnu 1998.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015