Ivo Dokoupil pozval v gastrocentru Opavany do českých vesnic Banátu

úterý 19. listopadu 2013 10:20 Autor: Martin Kůs

2013 11 Banat 2OPAVA - Ještě před týdnem byl v téměř tisíc kilometrů vzdálených horách, včera už zavítal do Gastrocentra Slezské univerzity (SU) v Opavě. Mgr. Ivo Dokoupil přijal pozvání Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu Filozoficko-přírodovědecké fakulty SU a v rámci cyklu Svět na talíři Opavanům vyprávěl o Banátu, přesněji řečeno o Češích, kteří už téměř dvě staletí žijí a pracují v šesti vesnicích na samotném jihu Rumunska.

2013 11 Banat 1V oblasti Banátu, na hranici Rumunska se Srbskem, tam, kde mohutný Dunaj proráží Karpaty, najdou turisté vedle doslova panenské přírody také živou připomínku historie. I když i sem občas dosáhne něco z vymožeností moderní doby, zdejší Češi, kteří sem na počátku 19. století přišli především z Plzeňska, západních Čech, ale také v menší míře z Moravy, žijí a udržují dodnes způsoby a tradice svých předků. Hlavně jazyk, který jen minimálně ovlivnila rumunština, jež je všude kolem: „Dodnes se zde mluví češtinou, ale takovou tou jungmannovskou. Tím, že vesnice jsou ukryty vysoko v horách a prakticky se Češi s místními nepotkávají, udrželi si svůj jazyk čistý. Jen občas, když nemají slovo pro některou novou zkušenost, takovou byl například příchod elektrické energie, tak převezmou slovo z rumunštiny,“ popsal jazykovou situaci Ivo Dokoupil. 

Fotoreportáž z přednášky o Banátu najdete na facebooku Gastrocentra SU

Původně zde vyrostlo vesnic osm, ale dvě již zanikly. Veselá ale nejspíš nebude ani budoucnost zbývajících šesti, ve kterých dodnes Češi žijí: „Například v Gerníku chodilo ještě před deseti lety do místní školy šedesát dětí. Dnes jich je deset. Mladí z vesnic odcházejí do měst, nechtějí už žít jako jejich dědové a tátové,“ zdůraznil Ivo Dokoupil. Život v horách není vůbec snadný, políčka v prudkých stráních se musí obdělávat s pomocí koní, dodnes je zde standardním dopravním povozem kravský potah, cesty jsou hliněné, a když zaprší, boří se tu všichni po kotníky do bláta. Co si vlastníma rukama neudělají nebo nevypěstují, to nemají.  Přesto tu Češi zůstávají, i když doby, kdy jim úřady zakázaly odcestovat, jsou už dávno minulostí. 

Nadějí pro Čechy v Banátu tak může být cestovní ruch. Dostat do povědomí Banát jako turistický ráj je ostatně největší snahou Ivo Dokoupila a dalších dobrovolníků, kteří v rámci projektu rozvoje šetrné turistiky společnosti Člověk v tísni, o. p. s., zde už několik let působí.
2013 11 Banat 3Snaha o zvýšení turistického ruchu v oblasti českých vesnic své ovoce přináší. Dnes už mohou Češi využít i přímého spojení autokarem mezi Prahou, Brnem a Svatou Helenou. Webové stránky www.banat.cz nabízí vedle velkého množství dalších informací také řadu ubytovacích možností v soukromí českých rodin. Ceny jsou velmi příznivé. Turisté místním finančně pomohou v těžkém životě na horách i koupením některého z místních výrobků: „Mám kamaráda, který od návratu z Banátu nejí maso. Prostě tamní hovězí a hovězí prodávané tady, to je veliký rozdíl. V Banátu je vše přírodním produktem, i krávy celý rok žerou jen kvalitní trávu z horských strání. Podobně je to s dalšími produkty, třeba v klasických pecích upečeným chlebem, medem nebo slivovicí, kterou ale dělají trochu slabší, než je u nás na Moravě zvykem,“ vysvětloval Dokoupil. 

Ale vše se nedaří tak, jak by si Ivo Dokoupil přál. Stejně jako v nedalekém Moravském Berouně, vyrostlo v okolí Svaté Heleny, jedné z českých vesnic, jedenadvacet větrných elektráren a přinesly stejně jako tady na Moravě hluk a dokonale zničily do té doby panenskou přírodu,“ svěřil se Dokoupil a dodal, že ani petice, ani veškeré snahy nedokázaly vesničany od prodeje pozemků elektrárenské společnosti odradit. Dalším problémem, se kterým se stále více v Banátu setkává, je móda čtyřkolek a bezohledné jízdy přírodou. „Kdo má peníze, může v Rumunsku cokoli a je jedno, že se jedná o národní park.“

Za posledních třináct let se také podařilo propojit české vesnice turistickými stezkami, které jsou označeny stejně, jak jsme na to zvyklí v České republice. Bohužel ale Rumuni turismu moc nefandí a klidně kácí stromy, na kterých značky jsou. „Musíme tak trasy pravidelně procházet a chybějící značky doplňovat,“ popsal jedno z úskalí svého snažení Ivo Dokoupil. Přesto Banát objeví okolo pěti tisícovek turistů ročně. Přidáte se k nim i vy?

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015