Ústav ošetřovatelství připravil workshop k vybraným diagnostickým a terapeutickým metodám v medicíně

Pro zájemce o diagnostické a terapeutické metody v medicíně připravil Ústav ošetřovatelství Fakulty veřejných politik (FVP) na samotný závěr Týdne prevence odborné setkání v podobě celodenního workshopu. V posluchárně C31 budovy FVP na Bezručově náměstí 14 v Opavě se bude 26. dubna od 8.30 hodin k vybraným metodám přednášet i diskutovat.

Po uvítání účastníků vystoupí k problematice umělé plicní ventilace MUDr. Iva Zámečníková z Popáleninového centra Fakultní nemocnice v Ostravě. Upozorní na rozdíly mezi umělou plicní ventilací a spontánním dýcháním a bude se věnovat fyzikálním principům jednotlivých ventilačních režimů a jejich využití v klinické praxi. V neposlední řadě též osvětlí praktické problémy, jež může realizace umělé plicní ventilace přinést.

K možnostem kontinuálního monitorování glukózy v klinické praxi, které se stále častěji prosazují v ordinacích diabetologů, se poté vyjádří Bc. Marie Libichová. Přiblíží kontinuální monitoring glukózy jako metodu hodnocení kompenzace pacientů s diabetem a poukáže jak na historické, tak dnešní možnosti monitoringu glukózy. Účastníkům workshopu podá rovněž informaci o softwaru, jenž slouží k práci se získanými daty.

MUDr. Iveta Bryjová z dialyzačního střediska a nefrologické ambulance v Dolnom Kubíne se bude zabývat selháním ledvin a možnostmi léčby těch, kdo byli tímto závažným zdravotním problémem postiženi. Postihne nejčastější příčiny tohoto onemocnění a odhalí jeho klinické a laboratorní příznaky. V další části výkladu zaměřené přímo na léčbu se dotkne dietoterapie, medikamentózní léčby i speciální hemodialýzy, peritoneální dialýzy a transplantace ledvin.

Metoda magnetické rezonance v klinické praxi se stane předmětem vystoupení MUDr. Pavly Hanzlíkové z Fakultní nemocnice v Ostravě. Její prezentace se soustředí na základní principy, indikace a kontraindikace metody. Vedle případů běžného vyšetřovacího postupu vyloží nové specializované techniky, tedy spektroskopii, funkční magnetickou rezonanci a traktografii, navíc s akcentem na případy, kdy právě magnetická rezonance přispěla k osvětlení problému.

Konečně Ing. Lukáš Knybel, opět působící v Ostravě, seznámí s robotickým ozařovačem pro stereotaktickou ablativní radioterapii, který pracuje se submilimetrovou přesností. CyberKnife umožňuje neinvazivní ozáření, a to navíc většího počtu ložisek najednou a oproti konvenční radioterapii dodává několikanásobně větší dávku. Přednášející bude demonstrovat technické parametry přístroje zob plánování stereotaktické radioterapie a zajištění její kvality.

 

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015