Studenti oboru Audiovizuální tvorba natáčeli cyklus snímků Dějiny na vlastní kůži

2013 02 Zahradka velkaV ostravském Antikvariátu a klubu Fiducia se mohla 25. února veřejnost zúčastnit křtu DVD s názvem Dějiny na vlastní kůži. Na programu byla i projekce dokumentů mladých scenáristů z řad studentů Audiovizuální tvorby. „DVD obsahuje pět dokumentárních snímků. Na křtu jsme představili dva: Sudety – protrhnout vrstvu lhostejnosti a Listopad ´89 očima Jana Urbana. Součástí křtu byla také beseda s novinářem Janem Urbanem a představení dalších materiálů, které výukový DVD komplet obsahuje,“ upřesňuje předseda občanského sdružení PANT Petr Pánek, „Učitelé na něm najdou třeba metodické pokyny, jak s filmy v hodině dějepisu pracovat, pracovní listy, historické prameny nebo odborné studie renomovaných českých historiků.“

Po úspěšné sérii Sami proti zlu požádalo občanské sdružení PANT, které provozuje portál moderní-dějiny.cz, studenty Audiovizuální tvorby Ústavu bohemistiky a knihovnictví (ÚBK) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, aby natočili další cyklus výukových dokumentů. „Nazvali jsme jej, možná trochu kontroverzně, Dějiny na vlastní kůži. Představuje výrazné osobnosti, do jejichž životů významně zasáhly dějinné události. Dá se tedy říci, že historii zažili skutečně ‚na vlastní kůži‘. Sdílením jejich mnohdy pohnutých osudů prostřednictvím jejich dokumentárních portrétů pak mohou zásadní historické okamžiky ‚na vlastní kůži‘ prožít i žáci ZŠ a studenti SŠ,“ upřesňuje vedoucí oddělní Audiovizuální tvorby ÚBK Monika Horsáková.

V říjnu proběhly přípravné práce, v listopadu a prosinci se natáčelo, stříhalo a mixovalo. Výsledkem je pět dokumentárních snímků o osobnostech, které se ve vypjatých časech moderních našich a světových dějin dokázaly postavit na stranu humanismu a demokracie proti totalitarismu a teroru a svými ideály a mravní pevností představují skutečné hrdiny své doby, na které bychom měli být hrdí a z jejichž zkušeností a občanského postoje se můžeme poučit. „V pěti svědectvích se můžete setkat s leteckým mechanikem australské bombardovací perutě Milanem Trunkátem, pamětnicemi odsunu sudetských Němců Liselote Židovou, Marlene Wetzel Hackspacher a Helgou Heller, bývalým muklem Františkem Zahrádkou, který si prožil peklo uranových pracovních táborů, s Petruškou Šustrovou a Jiřinou Šiklovou, které vzpomínají na roli, již v českém disentu sehrály ženy, a také s Jiřím Urbanem, jedním ze zakladatelů Občanského fóra, který se ohlédne za listopadem 1989 a polistopadovým vývojem,“ dodává Monika Horsáková.   
Vystoupení pamětníků nemají suplovat výklad konkrétního historického tématu, ale jsou zaměřena na problematiku každodennosti, která bývá ve velkých historických projektech často opomíjena. „Tady je prostorem, kde se žáci a studenti mohou dobové atmosféře a konkrétnímu zážitku pamětníka výrazně přiblížit a vnímat historii vlastním prožitkem. Protože jsme chtěli dosáhnout co největší míry formální přitažlivosti snímků, přizvali jsme k natáčení studenty oboru audiovizuální tvorba ze Slezské univerzity v Opavě, kteří si s obtížným formátem stejně jako u cyklu Sami proti zlu výborně poradili,“ míní šéfredaktor portálu moderní-dějiny.cz Jiří Sovadina.

2013 02 EkoFilm predani cenyOpět výborně zafungovalo propojení studentů a profesionálů do jednoho realizačního štábu. Studenti si vyzkoušeli práci na dokumentu v reálných podmínkách, profesionálové zase mohli od studentů čerpat neotřelé nápady a myšlenky. „Spolupráce posunula naše studenty o pořádný kus dál, což je teď vidět při práci na jejich absolventských filmech. Začali o dokumentaristice – přípravách na natáčení, obrazovém ztvárnění, scénáři – uvažovat jiným způsobem, začali více promýšlet střih, kameru, zvuk,“ tvrdí Monika Horsáková. „Natáčení mělo pro studenty ještě další přidanou hodnotu. Mohli si díky němu povídat s mimořádnými lidmi, se kterými by se zřejmě jinak nesetkali. Myslím, že to pro ně byla mnohdy setkání nezapomenutelná.“
Projekt podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. O výukový komplet si mohou učitelé napsat přímo občanskému sdružení PANT. Navíc, stejně jako cyklus Sami proti zlu, budou i Dějiny na vlastní kůži volně přístupné na portálu moderní-dějiny.cz.2012 02 Dejiny na vlastni kuzi pozvanka-krest

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015