Bratislavští posluchači opavského Institutu jsou autory nejlepší fotoreportáže v rámci slovenské novinářské ceny
OPAVA - Posluchači Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty dali o sobě znovu hlasitě vědět. Tentokrát se jedná o jeho studenty slovenské a jejich úspěch při vyhlašování 10. ročníku národní novinářské ceny za rok 2013, jež se v Bratislavě uskutečnilo 28. dubna. Vedle dvou současných posluchačů bodoval také jeden absolvent ITF.
Soutěžilo se v 15 kategoriích, z nichž jednou byla i Fotografická reportáž. V ní si prvenství odnesli bratislavští studenti 3. ročníku studia na ITF Zuzana Halánová a Daniel Laurinc za soubor s názvem „Vždy budu tvou mámou“ zachycující pro nás jen velmi těžko představitelné životní podmínky ze společnosti vyloučených matek fyzicky a mentálně postižených dětí v třímilionové keňské metropoli Nairobi ve východní Africe.
„Čtyři pětiny fyzicky a mentálně postižených dětí z celého světa žije v rozvojových zemích. Příčinou toho jsou genetické predispozice, promiskuita pokrevního příbuzenstva, problémy v době porodu a zejména absence prenatální přípravy a lékařské péče. Děti tu čelí absolutní diskriminaci a 80 procent z nich zemře do pěti let. Zbývající jsou odsouzeni do konce života žebrat,“ přibližují svůj soubor autoři a naše poznání mohou rozšířit ještě dále. „Přestože Keňa jako jedna z mála afrických zemí podepsala Deklaraci o právech postižených dětí, pouze 11 procent z jejich celkového počtu 800 tisíc chodí do školy. Navíc jen zlomek školáků představují děvčata. Narození handicapovaného dítěte je zde považováno za obrovské stigma a prokletí. Jejich matky jsou vyčleněny z komunity a žijí opuštěné manželem i rodinou. O děti a výdělek se musejí postarat samy,“ říkají. Tato slova navíc dokázali umocnit přesvědčivou výpovědí vybraných lidských osudů, která další komentář ani nepotřebuje.
Přesto dějiště krutých příběhů, druhý největší nairobský slum Mukuru, nenechávají ani bez slovního doprovodu. „Osud dětí s fyzickým i mentální postižením jim jen málokdy umožní únik z izolace hliněných chatrčí. Jsou vystaveny posměchu, domácímu násilí a zneužívání,“ popisují Z. Halánová a D. Laurinc. Podle jejich znalostí přináší jiskřičku naděje rehabilitačně-vzdělávací centrum „Songa Mbele na Masomo“, které zpočátku plnilo školského zařízení pro ty nejchudobnější. Dnes do své péče zahrnulo též handicapované děti. Jejich matky v něm nacházejí oporu v osudech jiných matek. „Oddělené od slumu pouze velkou plechovou stěnou najednou zjišťují, že nejsou na všechno samy. Tady mohou bez následků dávat svým dětem přirozenou mateřskou lásku. A těm se kromě vzdělání a péče dostává to nejdůležitější – právo být dětmi,“ uzavírají Z. Halánová a D. Laurinc.
Jmenovaní tvůrci ovšem nezůstali jedinými vítězi kategorie Fotografická reportáž Slovenské novinářské ceny 2023. Stejně úspěšným byl i Milan Illík, absolvent ITF z roku 2012, který soutěž obeslal souborem „Crew Teens“, jímž zaujal už porotu Czech Press Photo 2013 a získal za něj 1. místo v kategorii Umění a život. Podobně se na něj teď dívali ti, kdo hodnotili soutěž „Novinárska cena 2013“. Dá se tedy konstatovat, že současní studenti a absolvent ITF její kategorii Fotografická reportáž zcela ovládli. Výstavu všech oceněných fotografií si bude mít možnost bratislavská veřejnost včetně návštěvníků města prohlédnout zásluhou Open Gallery zasazené do prostor úzké středověké Baštové ulice v blízkosti Michalské brány, kde bude zahájena 13. května v 17 hodin.