Asistenti akademické poradny pomáhají spolužákům s písemnostmi i cestou do schodů
KARVINÁ – V dubnu bylo na třídenním intenzivním kurzu doškoleno nebo nově vyškoleno dvanáct asistentů Akademické poradny Slezské univerzity. Ti jsou tak schopni zajistit asistenci směrem ke studentům se specifickými potřebami, ale i akademickým pracovníkům, a pomáhat či podporovat je při pohybu na Slezské univerzitě při nejrůznějších úkonech a plnění studijních povinností. V současné době má akademické poradna třicet tři klientů.
Asistenti působí jak na opavských univerzitních součástech, tak na Obchodně podnikatelské fakultě (OPF) v Karviné. Podle Mgr. Jiřího Bednarského, pracovníka AP SU na karvinské fakultě, v současné době působí na OPF pět studijních asistentů, přičemž tři se věnují především zapisovatelské službě. Studijní asistence se stala za poslední dva roky standardní a běžnou součástí fakultního života, která přináší zjevný efekt.
Oslovili jsme proto některé z karvinských asistentů, abychom zjistili, jak se teorie z kurzu uplatňuje v běžné každodenní praxi.
Na zkušenosti s prací studijní asistentky jsme se zeptali studentky Anety Dadokové, která studuje druhý ročník oboru Sociální management. „Do určité míry se jedná o kancelářskou práci, která mě baví. Provádím pro kolegyni se zrakovým handicapem zápis na přednáškách a cvičeních. Docela časově náročné je zvětšování a textová úprava studijních opor a dalších doporučených materiálů, které tisknu v akademické poradně. Průběžně vytváříme spolu s ostatními studijními asistenty databázi těchto materiálů pro další studenty se SVP. Jako studentku oboru Sociální management mě zajímá problematika pomáhajících profesí a tuto činnost beru jako další střípek do mozaiky kompetencí využitelných v praxi. Zajímavá pro mě byla letošní a loňská účast na dnech otevřených dveří, kde jsem měla možnost s panem Mgr. Bednarskim informovat návštěvníky o konkrétních možnostech podpory Akademické poradny studentům se SVP a předat své zkušenosti a postřehy ze studia na OPF. Velmi přínosnou zpětnou vazbou pro mě byla individuální konzultace a supervize na třídenním kurzu pro studijní asistenty s názvem Podpora osobních asistentů studentů se specifickými potřebami na Slezské univerzitě v Opavě, pořádaná Akademickou poradnou Slezské univerzity.“
Nová členka týmu studijních asistentů na fakultě Věra Pastuszková k tomu dodala: „Je skvělé, že univerzita se snaží zajistit všem kolegům rovné podmínky pro studium. Již dříve jsem pracovala půl roku jako dobrovolník v nízkoprahovém centru, a tak možnost dělat něco smysluplného pro mě byla samozřejmostí.“
Lukáš Kozubík, který je rovněž studijním asistentem, ke své práci řekl: „Dělám společně s Martinem Heděncem studijní asistenci kolegovi, který by v případě plné bezbariérovosti budov OPéeFky možná ani žádnou pomoc nepotřeboval. Díky vstřícnosti Ing. Valentíny, která námi zapsané předměty nasadila do učeben přístupných vozíčkářům – samozřejmě v případě, že to bylo organizačně možné – tak musíme řešit přístup pouze ve čtvrtek na informatiku a statistiku v PC učebnách na „béčku“. Na schodišti jsme dříve zkoušeli použití schodolezu, ale kolega preferuje jednodušší a rychlejší způsob vynesení svého vozíku do patra.“
Text byl připraven s využitím materiálů oddělení rozvoje a vnějších vztahů OPF Karviná