Kulturní dramaturgie nabízí veřejný cyklus studijních projekcí Světová klasika na českých jevištích

čtvrtek 9. října 2014 8:38 Autor: Martin Kůs

Ukázka z inscenace Faidra

OPAVA - Na zimní semestr akademického roku 2014/2015 připravilo oddělení Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Sleszké univerzity v Opavě v rámci výuky předmětu Divadelní projekce (Divadlo na plátně) pro své studenty, ale i další zájemce promítání studijních záznamů významných českých divadelních inscenací. Cyklus nazvaný Světová klasika na českých jevištích je dramaturgicky zaměřen na tituly, které vycházejí z klasických textů světové dramatiky a diváky mj. seznámí s rozmanitými přístupy k jejich inscenování.

Světová klasika na českých jevištích

1. října 2014
L. A. Seneca: FAIDRA (Divadlo v Dlouhé Praha, 2007, 84 min., r. H. Burešová)

15. října 2014
W. Shakespeare – I. Vyskočil: HAPRDÁNS (Nedivadlo Ivana Vyskočila Praha, 1988, 95 min., r. I. Vyskočil)

29. října 2014
Moliére: DON JUAN (Divadlo Na zábradlí Praha, 1990, 95 min., r. J. Grossman)

12. listopad 2014
N. V. Gogol: REVIZOR (Činoherní klub Praha, 1971, 116 min., r. J. Kačer)

26. listopadu 2014
B. Brecht: SVATBA (Divadlo na provázku Brno, 1981, 70 min., r. P. Scherhaufer)

10. prosince 2014
E. Ionesco: PLEŠATÁ ZPĚVAČKA (Divadlo v Celetné Praha, 2009, 68 min., r. J. Špalek)

„Studijní projekce proběhnou vždy ve středečních termínech, a to v sudých týdnech dle rozpisu, začátky jsou plánovány na 16.30 hodin a vše se uskuteční v učebně M13 (druhé patro, pozn. aut.) univerzitní budovy na Masarykově třídě 37,“ říká k cyklu Mgr. Pavla Bergmannová, vedoucí oddělení Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo Ústavu bohemistiky a knihovnictví. Jak zdůrazňuje, součástí projekce bude i krátký úvodní odborný vstup pedagoga, který uvede inscenaci do kontextu historie českého divadla a upozorní na zajímavé okolnosti jejího vzniku.

Cílem šestidílného semestrálního cyklu je rozšířit formou specializovaných videoprojekcí a rozprav vědomí studentů nejen jmenovaného oboru, ale také dalších případných zájemců z řad veřejnosti o významných režisérech a vývoji moderního divadla ve 20. století.

Momentka ze hry Plešatá zpěvačka