Studenti Audiovizuální tvorby a Ostravský okrašlovací spolek se zamýšleli nad souvislostí kreativity a šílenství
OSTRAVA, OPAVA - Již potřetí se letos z iniciativy okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu konal v moravskoslezské metropoli Poetický atentát. Protože jeho termín byl tentokrát naplánován na předvečer Světového dne duševního zdraví, místem kulturního happeningu se proto stal Dům duševního zdraví v Ostravě-Porubě.
„Kromě tradičního happeningového čtení jsme tentokrát instalovali v prostorách Domu duševního zdraví výstavu, která propojuje literární texty, fotografické autoportréty a výtvarná díla,“ upřesňuje pedagožka Slezské univerzity a také členka okrašlovacího spolku Monika Horsáková. „Vybrali jsme literární autory, kteří se ve svém životě potýkali s nemocemi duše, popřípadě se tématu duše ve svých textech věnovali. Výstava nabízí i nonsensovou a absurdní literaturu či různé slovní hříčky,“ dodává.
Návštěvníci Poetického atentátu se tak mohli seznámit například s texty Ivana Blatného, Jakuba Demla, Zuzany Brabcové, Milana Krupy, Emanuela Frynty, Christiana Morgensterna, Sylvie Plath nebo Alfreda Kubina.
Prohlédnout si mohli také fotografie studentů Audiovizuální tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity. „Autoportrét je vlastně také pokusem o zachycení skutečného já, a tak jsme vybrali některé ze zajímavých fotografických snímků našich studentů. Výtvarná díla nám pak zapůjčila Eliška Čabalová z Fakulty umění Ostravské univerzity“, vysvětluje Monika Horsáková.
Během posledních let se otázkou vztahu kreativity a duševního zdraví zaobírala řada psychologických výzkumů. „Psychologové z torontské a harvardské univerzity tvrdí, že důvod může být v tom, že mysl umělce je nadmíru otevřena smyslovým podnětům – stejně jako tomu je u některých onemocnění. Myslím, že na tom něco určitě bude. Umělci se pohybují na hranici mezi realitou a fantazií. Navíc se jen neradi nechávají ovládnout společenskými tlaky a měřítky úspěšnosti, která se dají spočítat. Často jsou proto považováni za podivíny, což s sebou do jisté míry přináší samotu. Poetickými atentáty chceme mimo jiné ukázat, že existují i jiné hodnoty, než jsou peníze, výkonnost a dokonalá postava,“ uzavírá Monika Horsáková.
Světový den duševního zdraví (The World Mental Health Day) připadá na 10. října a od roku 1992 ho vyhlašuje Světová federace duševního zdraví (The World Federation of Mental Health).