Na nedodržování lidských práv mohou upozornit i dopisy studentů

pondělí 15. prosince 2014 15:23 Autor: Martin Kůs

2014 12 napis dopis-velky

OPAVA – Se zajímavou iniciativou směřující k připomínce Mezinárodního dne lidských práv oslovuje studenty i ostatní pracovníky Slezské univerzity její nedávný absolvent a bývalý prezident Asociace studentů a přátel Slezské univerzity Mgr. Milan Freiberg.

Podpořit lidská práva a upozornit na jejich nedodržování mohou i dopisy z Opavy. „O tom se pokusí své spoluobčany přesvědčovat členové Opavského zastupitelstva dětí a mládeže v Obchodním centru Breda ve čtvrtek 18. prosince mezi 16 a 18 hodinou,“ říká Milan Freiberg, který pracuje jako koordinátor opavského dětského zastupitelstva, a hned doplňuje: „Ve spolupráci s mezinárodní organizací na ochranu lidských práv Amnesty International Opava uspořádají členové zastupitelstva Maraton psaní dopisů. Lidé si budou moct vybrat z jednotlivých případů aktivistů (např. z USA, Ukrajiny, Saudské Arábie), napsat dopis žádající jejich propuštění a také přispět na poštovní známku.“

Milan připomíná, že dopisy je možno psát od 10. do 21. prosince také v  kavárně AlterNativa (ulice Na Valech 5, Opava), tedy na stejném místě, jako se v úterý 16. prosince od 18 hodin uskuteční filmový večer, kde budou děti seznamovat diváky s jednotlivými případy nespravedlivě odsouzených nebo stíhaných z celého světa a tím je inspirovat k napsání dopisu. Podívat se můžete také na interaktivní mapu, kterou lze najít na webu Amnesty International.

Maraton je největší mezinárodní akcí na podporu nespravedlivě vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných lidí. V loňském roce se Maratonu psaní dopisů účastnilo v České republice 33 měst a dopisy se psaly na 74 místech. Celkem do světa jich odešlo více než 14 000. Na celém světě se do dopisové akce zapojilo 143 zemí a celkově bylo odesláno neuvěřitelných 2 373 422 dopisů, zatím nejvíc v celé historii akce. Více na webu Amnesty International