Opavská pobočka Sdružení historiků ČR připravila na podzim přednášky i třídílný workshop

pátek 2. ledna 2015 10:45 Autor: Martin Kůs

Foto: Archiv historického klubu

OPAVA – Pestrý a aktivní. Tak by se z pohledu opavské pobočky Sdružení historiků České republiky dal charakterizovat končící zimní semestr akademického roku 2014/2015. Sdružení, jehož úzké vazby na Slezskou univerzitu ani není třeba zdůrazňovat, do něj vstupovalo nejen s novými projekty, ale také s novým vedením – na předcházející valné hromadě vystřídal na postu předsedy Mgr. Martina Sosnu student Petr Waleczko, tajemníkem byl zvolen Mgr. Aleš Krempl a o ekonomiku pobočky se nově stará Mgr. Hana Komárková.

Nejprve historici pozvali nové i stávající studenty, ale také veřejnost, k procházce městem Opavou v doprovodu Mgr. Petry Kaniové a Petra Waleczka, mimochodem absolventky a studenta historických studií Slezské univerzity v Opavě. Ti zájemcům hned několikrát v průběhu září a října ukázali a seznámili je s tím nejzajímavějším, co z pohledu historie metropole Českého Slezska nabízí v prostoru dřívějších městských hradeb.

„Po zářijovém příjemném osvěžení u sklenice vychlazeného piva s Mgr. Hanou Miketovou jsme se ve výkladu Mgr. Jiřího Poly přenesli do středověkého Plocka čtrnáctého století,“ pokračuje ve výčtu aktivit sdružení Mgr. Hana Komárková, členka předsednictva organizace. Tím má na mysli přednášku Mezi hříchem a požehnáním, ve které se 17. září Hana Miketová věnovala tématu pivo očima středověkých kazatelů a přednášku z cyklu Očima mladých historiků nazvanou Plocké knížectví mezi českou a polskou korunou ve 14. století, přednesenou 4. listopadu Jiřím Polym v expozici Cesta města opavského Obecního domu. Do období středověku zavedl své posluchače také 16. prosince Petr Waleczko, jenž se v prostorách Klubu Art vydal po stopách středověké inspirace J. R. R. Tolkiena ve večeru Hobit aneb cesta do středověku a zase zpátky.

Mladí historici ale nezapomínají ani na modernější dějiny.

Pozvánka na přednášku Aleše BinaraV souvislosti s výročím Sametové revoluce 1989 se v polovině listopadu uskutečnila přednáška Mgr. Aleše Binara Ph.D., Sametové Opavsko, věnující se průběhu revolučních dní na Opavsku. „Aleš Binar je absolventem doktorského studia na Slezské univerzitě v oboru Historie se zaměřením na české a československé dějiny a už během svých opavských studií na sebe upozornil mimořádně zajímavou publikací Opava 1989 ve vzpomínkách, kterou napsal společně s tehdejším spolužákem Radimem Špačkem. V současné době přednáší na Fakultě ekonomiky a managementu Univerzity obrany v Brně vojenské a politické dějiny 20. století,“ přibližuje osobnost Aleše Binara Hana Komárková.

Jsme rádi, že naše aktivity podporuje Opavská kulturní organizace OKO a přednášky se mohou konat v prostorách Obecního domu. Takto si na ně najdou cestu i ti, kteří by možná za námi na univerzitu nepřišli, potěšující je, že zájem veřejnosti pořád roste. OKO nám vychází vstříc nejen prostorem pro přednášky, ale také propagací akcí. Bez této spolupráce by se naše činnost jen těžko vyvíjela směrem dopředu," soudí Hana Komárková.

Foto: Martin KůsSdružení historiků České republiky zdaleka nejde jen o zprostředkovávání znalostí a výsledků badatelských aktivit druhých. Snahou je také studenty a veřejnost k zájmu o historii přitáhnout, aktivně je zapojit. Proto společně s Asociací studentů a přátel Slezské univerzity připravili třídílný workshop se studentkou historie Bc. Petrou Nevelöšovou na téma Genealogie. Petra, která vedle svých studijních povinností dvouoborového studia Archeologie a Historie na Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity provozuje i agenturu Pátráme po předcích, která nabízí tvorbu rodokmenů a vyhledávání předků. „Petra zasvětila nás i širší veřejnost do tajů genealogie, kterou lze využít jak při práci historiků, tak při tvorbě rodových rodokmenů. Prakticky ukázala, jaké jsou možnosti nejen tady v České republice, ale i v zahraničí, kde lze předky hledat, jak informace zpracovávat i jak následně vytvářet rodokmeny,“ ve zkratce popsala účel přednáškového cyklu členka předsednictva klubu.

Závěrem našeho malého ohlédnutí za akcemi opavské pobočky Sdružení historiků České republiky by Hana Komárková ráda poděkovala za přízeň, kterou čtenáři inovin.slu.cz v uplynulých měsících věnovali akcím pořádaných pobočkou a popřála jím šťastný vstup do nového roku 2015!