• Lack of access rights - File '/images/fotky/2012/1_Divadlo_Dno.jpg'

Festival Na cestě přivede do Opavy studentské a amatérské divadlo

čtvrtek 1. listopadu 2012 8:10 Autor: Martin Kůs

Letošní ročník festivalu Na cestě se uskuteční 6. až 9. listopadu 2012 s podtitulem: od konce k začátkům. Tradicí je, že realizaci festivalu si na svá bedra vzali studenti třetího ročníku oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Mezi ně patří i Lucie Fojtíková. Kromě organizačních záležitostí má na starost festivalový program a je tedy ten nejvhodnější člověk pro krátké popovídání.

Můžete studentský divadelní festival Na cestě těm, kdo jej neznají, představit?
Nápad pořádat festival přišel před šesti lety s cílem představit v Opavě to nejlepší, co vzniklo na poli českého studentského a amatérského divadla. Představení se tak vybírají například na Loutkařské Chrudimi nebo Jiráskově Hronově, což jsou jedny z nejvýznamějších přehlídek amatérského divadla u nás. Letošní ročník dostal podtitul: od konce k začátkům. Chtěli jsme se tak dotknout aktuálního tématu konce světa. Není pro nás ale koncem absolutním, vnímáme ho jen jako konec jedné éry a zároveň jako začátek jiné, něco, co změní myšlení lidí nebo chápání světa. A toho se držíme.
Navíc, šestým ročníkem festivalu začíná pro studenty Kulturní dramaturgie opravdu nová éra – bude to úplně poprvé, co je festival pořádán pod občanským sdružením s názvem Přeseděla jsem si nohu.

Na která představení pozvete diváky, na co se vy nejvíce těšíte?
Těžko se něco doporučuje a vyzdvihuje, když vím, že všechno je skvělé! Budou to čtyři dny plné divadla a hudby. Na festivalu také letos vystoupí Divadlo DNO z Hradce Králové, přivítáme také soubor Mikrle z Jaroměře s velice povedeným představením Hotel, brněnské Divadlo Líšeň nebo třeba Divadlo NABOSO z Boskovic. Z koncertů vyberu třeba absolutně báječnou Sylvii Bee nebo kapelu Sothein. Samozřejmě bude mnoho dalších skvělých lidí a divadel. Ale abych nezapomněla, tak po zahájení čeká diváky fireshow, kterou by si rozhodně neměli nechat ujít. Protože do poslední chvíle program ladíme, odkázala bych zájemce na  facebookové stránky Festival-Na-Cestě, kde se dozví i další zajímavosti z dění okolo festivalu.

Představí se také „domácí“ univerzitní soubor Přeseděla jsem si nohu?
Samozřejmě, i letos se náš soubor představí, a to tradičně s projektem 3jsou3. Jedná o dvě české premiéry zahraničních autorů a o premiéru původního textu. Letos hru napsal Jiří Karen, jmenuje se Nemoce a jedná se o absurdní drama. Na toto se těším, Jiříkův text je opravdu velmi dobrý. Dalšími texty jsou Bílé balónky od Magdy Fertacz s hororovým nádechem a psychodrama Lulú Any Harcha Cortéz. Hry budou uvedeny při slavnostním zahájení festivalu.

Kde se festival bude odehrávat?
Domovským stanovištěm je Loutkové divadlo SVČ Opava. Festival se ale také objeví v Klubu ART, Mucis clubu 13 a v Café Evžen na Beethovenově ulici.

Festival Na cestě je vlastně štafetou, kterou si vždy předávají studenti třetích ročníků kulturní dramaturgie. Jaký je to pocit přebírat něco, co má v oboru divadelnictví skvělé jméno a tradiční vysokou úroveň?
Myslím, že jsme ani nestihli mít nějaký pocit! Jeden den byly ještě prázdniny a druhý den jsme se našli, jak sedíme a píšeme granty… Z jedné strany je to nádherné, pokračovat v tradici a mít už na co navázat. Ale také je těžké porovnávat se s ročníky před námi, které byly velice povedené. To, že se každý ročník odehrává pod vedením nových lidí, může být stejně velká nevýhoda jako výhoda, ale to se zjistí až po festivalu. Určitě je velké plus, že každý ročník něčím překvapí, je trochu jiný, a to právě díky novým lidem a názorům.
Ale vše není pouze na nás studentech, podporují nás i naši vyučující. Letos nám velice pomohla paní docentka Höflerová, bez které bychom určitě nebyli schopni uspořádat festival v takové míře, v jaké bude. Odvedla na festivalu skutečně kus práce a za to jsme všichni neuvěřitelně vděční. Nechci sice nikoho z těch, kdo nám pomáhají vynechat, ale zmíním ještě Loutkové divadlo SVČ, které nám ochotně vychází vstříc jak v období zkoušení, tak při samotné realizaci festivalu.

Jak už bylo řečeno, první pozvání divákům má datum 6. listopadu, kdy se v 17 hodin v sále Loutkového divadla (Husova ulice) uskuteční slavnostní zahájení a hned po něm se představí právě domácí soubor Přeseděla jsem si nohu a jeho projekt 3jsou3. Po jeho skončení ozáří zahradu Střediska volného času Fireshow a zájemci se ještě od 20 hodin mohou zúčastnit prvního festivalového workshopu, který povede odborná pedagožka Slezské univerzity Hana Galetková. A pak už to pojede velkou rychlostí až do pátku 9. listopadu, kdy se dostaneme od konce k začátkům. Bude to ve 20.30 hodin v Music klubu 13 a s představením Její sen Divadla DNO.

Podrobný program je zde:

2012 10 Na ceste program