Archeologové pozvali gymnazisty na exkurzi, akce se povedla

sobota 1. července 2017 9:03 Autor: Zuzana Urbánková

2017 06 archeo ostrava 1

OPAVA - Deset studentů spolu s pedagogickým doprovodem ostravského Matičního gymnázia se ve středu 21. června 2017 zúčastnilo exkurze, kterou pro ně naplánovali studenti a pedagogové Ústavu archeologie (ÚA) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

Akce začala návštěvou archeologického výzkumu v místě stavby dopravního obchvatu Opavy. Následovala cesta do Zlatých Hor, kde se nachází nově zpřístupněné středověké štoly „Protože jsme v těchto štolách prováděli výzkum, zařadili jsme do programu na toto téma přednášku,“ uvedl hlavní organizátor exkurze, doktorand Mgr. Petr Rataj, a dodal, že výlet pokračoval návštěvou Krnova, kde následoval výšlap na cvilínskou rozhlednu, hrad a pravěké sídliště.  Ke všem těmto místům měl Petr Rataj připraveny spolu s Bc. Ondrou Tomančákem přednášky. Po příjezdu do Opavy si gymnazisté prohlédli Ústav archeologie a diskutovali s jeho vedoucím docentem Vratislavem Janákem.

2017 06 archeo ostrava 4„Líbilo se to jim i nám, jsme rádi, že se vše povedlo, že jsme naše mladší kolegy zaujali a míníme v podobných akcích pokračovat. Archeologie je velice zajímavá věda, určitě máme co nabídnout,“ dodal Petr Rataj.  

O tom, že se výlet gymnazistům líbil, svědčí e-mail, který archeologům za sebe i své spolužáky poslala Alena Jamrožová, studentka Matičního gymnázia Ostrava:
„Dne 21. 6.2017 se skupinka studentů našeho gymnázia vydala na archeologickou exkurzi ve spolupráci s archeology Slezské univerzity v Opavě. Nejprve jsme měli možnost prohlédnout si archeologii v praxi na obchvatu Opavy, kde nám poskytla informace o tomto výzkumu paní Mgr. Kateřina Papáková, Ph.D. Poté jsme se přesunuli do Poštovní štoly, která se nachází nedaleko města Zlaté Hory, kde archeologové také dělali výzkum. Poutavý výklad nám poskytl průvodce štoly pan Zdeněk Tichopád. Poslední přesun byl do Krnova, kde jsme vyšplhali na Cvilín a dále pokračovali na zříceninu hradu Šelenburk. Během cesty nám pověděl archeolog Ondra něco o pravěkém osídlení Krnovska a na Šelenburku se povídání o tomto hradě ujal archeolog Petr. Celý výlet byl zakončen na Slezské univerzitě, kde jsme měli možnost se setkat s vedoucím ústavu archeologie panem doc. Janákem, který nám byl ochotný zodpovědět všechny dotazy. Výlet jsme si všichni užili a hodně jsme se dozvěděli o tom, co obnáší práce archeologa. Věřím, že tato akce není poslední, která se uskuteční ve spolupráci s ústavem archeologie Slezské univerzity. Tímto bych, za všechny zúčastněné studenty Matičního gymnázia chtěla poděkovat Mgr. Kateřině Papákové, Ph.D., průvodci z Poštovní štoly Zdeňku Tichopádovi, vedoucímu ústavu archeologie Slezské univerzity panu doc. Janákovi, paní Mgr. Janě Bittové a v neposlední řadě archeologům Bc. Ondrovi Tomančákovi a Mgr. Petru Ratajovi za zprostředkování tohoto výletu“.

2017 06 archeo ostrava 3

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015