Opavští studenti se zúčastnili konference FORUM 2000: Media and Democracy

čtvrtek 1. listopadu 2012 10:27 Autor: Martin Kůs

Jejich hlavním cílem bylo rozvíjení diskuse o směřování společnosti na prahu nového tisíciletí.
Letošní téma konference se neslo v duchu interakce, střetu či vzájemného ovlivnění („sebe zdokonalení“ nebo naopak „poškození toho druhého“) dvou fenoménů (post)moderní společnosti – MÉDIA a DEMOKRACIE. Téma, z pohledu stále se rozvíjejících technických výdobytků v oblasti médií, zrychlení toku informace, zmasovění sociálních sítí na internetu a případné inflace hodnoty informace v dnešním světě, velmi aktuální. Avšak letošní FORUM 2000 bylo v jedné věci velmi zvláštní a tím se odlišilo ode všech předchozích ročníků. Mezi dva zmiňované fenomény se zcela přirozeně začlenila vzpomínka na Václava Havla, jenž zesnul loňského prosince. Duch či duchovní dědictví Václava Havla byli znát v každém koutu Žofínského paláce, kde se konala převážná část diskusních panelů a ceremonií. Bylo zjevné, že síla uvědomění si důležitosti jeho dědictví tuto ztrátu umocnila, ale také vážnost jeho slov, což prokázala například diskuse na téma Havlovy eseje Moc bezmocných. Havlova slova napsaná v roce 1978 v normalizačním Československu rezonují stále, za což se postavili panelisté diskuse, mezi kterými byli například současní opoziční lídři z nedemokratických zemí: opoziční lídr z Běloruska Alyaksandr Milinkevich nebo studentský opoziční vůdce z roku 1988 z Barmy Ko Ko Gyi ale také kubánská blogerka a aktivistka Yoani Sánchéz, která se měla účastnit FORA, byla však 5. října 2012 zadržena na hranicích. Její osoba se dostala k obecenstvu FORA alespoň formou video nahrávky.
Mezi další významné hosty letošního FORA patřili například expremiérka Slovenské republiky a socioložka Iveta Radičová, polský sociolog Zygmunt Bauman, profesor filosofie a duchovní Tomáš Halík, filosof a politický sociolog Robert Scruton nebo český ekonom a autor populární Ekonomi dobra a zla Tomáš Sedláček a bezpočet dalších, kteří podle mne naplnili slova Václava Havla o FORU 2000: „…lidé, scházející se pod záštitou Fora 2000, se pokoušejí překračovat hranice svých profesí, zeměpisné polohy a náboženského vyznání.“
2012 10 konference1Konference se nekonala pouze v prostorách Žofínského paláce ale i na dalších místech Prahy a po skončení hlavního „pražského“ programu také v jiných městech ČR a SR (Ostrava, Plzeň a Bratislava).
Pro nás FORUM 2000 splnilo základní myšlenku. Uvědomili jsme si důležitost rozumu každého jednotlivce v přístupu k dnešnímu světu. V názorově otevřeném prostředí,  vhodně podloženém aktuálními společenskými otázkami a ztrátou osobnosti Václava Havla, vzrostla naše touha k diskusi nejen v rámci diskusních panelů. Odnesli jsme si z FORA neobyčejné zážitky. Jedním z nich je setkání s autorem knihy Ekonomie dobra a zla Tomášem Sedláčkem, který nám náš výtisk vlastnoručně podepsal.
Naše myšlenky se po absolvování několika pondělních diskusních bloků ztotožnili se závěrem většiny cíleně vedených diskusí – role médií, zvláště nových zprostředkovaných internetem a postavení starých (např. tiskových) se dnes nachází na křižovatce, kde se rozhodne o jejich budoucím směřování a případném „dialogu“ s demokracií. Rozhodne se také o směru těchto fenoménů, zda budou média demokracii měnit k obrazu svému nebo naopak demokracie bude měřítkem médií.

 
Studenti Středoevropských studií na Fakultě veřejných politik SU v Opavě
Regina Bednaříková a Ondřej Ryboň

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015