• Lack of access rights - File '/images/fotky/2012/1105_ITF.jpg'

Posluchači Institutu představují své interpretace aktu

pondělí 5. listopadu 2012 9:51

„V dějinách prošel akt jako původní označení pro studii pohybu nebo postoje nahého lidského těla řadou proměn: od reality k abstrakci, od nevinnosti k erotice, od romantiky k chladné věcnosti. Pochopitelně i zde fungují klasická estetická kritéria: rozmanitost, jednota a harmonie, jež je třeba přijmout, nebo (vědomě) zamítnout. Prvoplánová sexuální vyzývavost aktu má však s mytickým archetypem jen velmi málo společného. Žádná z fotografických technik není tabu. Symbol a ,vnitřní model‘, které zřejmě (logicky) budou stát na konci vaší cesty, představují ,výzvu‘ v plném smyslu tohoto slova – pokus o ,přetavení‘ pomíjivých forem krásy do věčných a dokonalých struktur,“ uvozuje doc. Mára tematiku i způsob, jakým své svěřence k jejímu uchopení každoročně motivuje.

„Zadání je zaměřeno na čtyři základní úkoly. Ty vymezují akt jako oblast figurativního i nefigurativního zobrazení, subjektivní reflexe, ale též interpretace výtvarného díla,“ objasňuje dále a dodává, že výběr ze separátního zadání s názvem Akt inspirovaný výtvarným uměním je tématem připravované opavské výstavy, jejíž těžiště představují zvláště práce z posledních několika let. „Cílem se stalo hledání hranic fotografického zobrazení, inspirované konkrétním dílem, příkladně věhlasným Aktem sestupujícím ze schodů Marcela Duchampa, jak je nalezla polská absolventka ITF Maria Śliwa.

Vystavující mají v učiteli inspirující příklad. Vždyť Pavel Mára (1951) působí na ITF již od poloviny devadesátých let a je znám nejen cykly velkoplošných figurálních kompozicí (Těla, Torza, Figury, Roušky, Madony aj.), ale rovněž jako tvůrce specifických instalací pracující s kontextem místa. Právě v těchto dnech se jako výrazná osobnost současné české fotografie představuje v rámci Měsíce fotografie v Bratislavě, a to v prostorách tamějšího Domu umění, kde bude do konce listopadu instalována jeho výstava „Obvykle méně“, jejímž kurátorem je další z pedagogů ITF Mgr. MgA. Tomáš Pospěch.