• Lack of access rights - File '/images/fotky/2012/1107_2001_jednota_cmf.jpg'

Studentská vědecká odborná činnost nezná poražených

středa 7. listopadu 2012 7:15

Důvodů k tomu je víc, ten hlavní ale pramení ze vztahu MÚ ke studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ), jejíž novodobá historie se po obnovení tradičního klání v oblasti vědecké práce vysokoškoláků píše od roku 2000. Hned v tomto roce si ze závěrečného kola SVOČ odnesla 2. místo studentka MÚ Petra Šindelářová z Krnova (dnes RNDr. Petra Augustová, Ph.D., výzkumná pracovnice Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd ČR).

O rok později, v květnu 2001, byl hostitelem finále SVOČ přímo MÚ. V sekci Matematická analýza získala P. Šindelářová prvenství, v sekci Matematické struktury obsadila 3. místo Alžběta Haková, pozornost porotců, mezi nimiž pracovaly i docentky Kristína Smítalová a Olga Krupková z MÚ, si vysloužila také práce Marka Lamparta. V roce 2002 vyhrála v sekci Matematické struktury práce A. Hakové, její životní partner M. Lampart obsadil v sekci Matematická analýza 2. místo, Peter Sebestyén byl oceněn čestným uznáním. Výčet by mohl dále pokračovat jmény Renaty Otáhalové (2. místo v sekci Matematické struktury ve SVOČ 2003), znovu A. Hakové (3. místo), Gabriely Dvorníkové a opět P. Sebestyéna (oba čestné uznání, všichni 2003). Na tyto výsledky navázaly Michaela Čiklová (Mlíchová) 3. místem v roce 2004 a vítězstvím rok poté, vždy v sekci Matematická analýza, a Veronika Kornecká čestným uznáním v téže sekci (SVOČ 2005). S nimi se z těchto úspěchů radovali jejich učitelé J. Smítal, O. Krupková, M. Štefánková, P. Sosík, T. Kopf, M. Marvan a M. Málek.

Prvně jmenovaný prof. J. Smítal si v čase 15. výročí MÚ připomene, že se před půl stoletím (1964) jako student sám SVOČ poprvé zúčastnil. Tehdy ale v oborech Matematika a Fyzika soutěžila pouhá desítka uchazečů. Při opavském finále SVOČ v roce 2001, k němuž po deseti letech, kdy byla tradice česko-slovenských soutěží přerušena, znovu přijelo i šest posluchačů z Univerzity Komenského v Bratislavě, posuzovala porota 36 přihlášených prací uchazečů z devíti fakult. „Jejich vysoká kvalita velmi mile překvapila,“ uvedl tehdy za vyhlašovatele soutěže RNDr. Jiří Rákosník, CSc. (na archivním snímku z května 2001 vpravo), předseda matematické vědecké sekce Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF), s tím, že ve SVOČ není poražených. „O Opavě se přirozeně v našich odborných krizích už nějakou dobu dobře ví, ne nadarmo bylo MÚ svěřeno konání sjezdu JČMF v létě příštího roku,“ dodal dr. Rákosník (sjezd JČMF proběhl v minoritském klášteře v Opavě v červenci 2002).

Organizace závěrečného kola se MÚ neobává. „Očekáváme desítky, možná dokonce více než stovku účastníků, ale jsme připraveni, možná s pomocí některé z opavských fakult, se s jejich nároky vypořádat,“ říká prof. J. Smítal a sází na osvědčený tým odborných i technických pracovníků a doktorandů. Jeho kolegiálního ducha si váží a při každé vhodné příležitosti ho vyzvedává. „Samozřejmě bychom rádi pořadatelství SVOČ ozdobili též úspěchem některého z našich posluchačů. V nástupu do jubilejního 15. roku existence ústavu by to jistě byl pro další práci významný impuls,“ potvrdil ředitel MÚ.