Opavě dali přednost před Švédskem nebo Prahou
Maria pochází z německého města Doberzeit, které leží nedaleko Drážďan. V rodné vlasti vystudovala na Hamburské univerzitě knihovnictví a po obhájení bakalářského titulu se rozhodla pokračovat navazujícím magisterským studiem v České republice. Rozhodovala se mezi Prahou a Opavou, zvítězila menší a podle Marie osobnější univerzita ve Slezsku. Zde úspěšně absolvovala příjímací testy a zapsala se do prezenčního studia oboru Informační a knihovnická studia.
„V rámci studia jsem se čtyři roky učila český jazyk, měla jsem ho jako druhý jazyk, navíc na škole studovala hodně Čechů, a tak jsem chtěla zkusit studium tady v České republice,“ říká velmi slušnou češtinou Maria a dodává, že hledala také odborné studium, touží poznávat nové lidi, učit se novým věcem a sbírat zkušenosti, které se jí hodí do pozdější praxe. Právě na praxi v některé z českých knihoven se prý těší nejvíce. „Už jsem krátce pracovala v knihovně v Soběslavi. Poznala jsem, že se čeští a němečtí čtenáři prakticky neliší a že v obou státech je o literaturu velký zájem,“ říká studentka, která sama ráda vezme do ruky nějakou knihu s fantasy nebo příběhy ze života. „Až v Opavě dostuduji, chci se vrátit zpět do Německa a zde pracovat v knihovně,“ svěřuje se se svými plány Maria a přiznává, že v Opavě jí asi nejvíce schází její německý přítel.
Opava se jí ale líbí. Byla jednou z těch, kdo využil nabídky Historického klubu Ústavu historických věd a zúčastnil se komentované procházky městem. Město ale poznává i v běžném životě. „Bydlím na kolejích ve Vávrovické a do školy jezdím na kole. Opavu tak vnímám celkem intenzivně a město se mi líbí,“ netají se Maria, která sice v minulosti byla s rodiči v České republice několikrát, ale do Opavy se dostala až jako studentka.
Na procházce městem byl i Łukasz Rogowski, student doktorského studia z polského Lodze. Ten čtvrtý rok studuje na tamní vysoké škole počítače a informatiku a v rámci Erasmu přijel získávat zkušenosti do Opavy.
„Hledal jsem dobrou univerzitu, kde by se vyučoval obor vhodný pro moji doktorskou práci a to mi nabídli buď ve Švédsku, nebo u vás v Opavě. Zvolil jsem Opavu, nejen pro dobré jméno zdejší informatiky, ale také proto, že je mi bližší a rád bych se přiučil trochu český jazyk,“ vysvětluje Łukasz.
A hned dodává, že udělal dobře. „Našel jsem zde nejen skvělé pedagogy Doc. Ing. Petra Sosíka, Dr., a Mgr. Marka Menšíka, ale hlavně lidi, kteří se věnují tématu BIO informatiky jako já. Je to propojení biologie s počítačovou technikou, nové technologie… ,“ konstatuje posluchač z Polska. Také on už má jasno, co by po skončení studia chtěl dělat. „Rád bych se vrátil na lodžskou univerzitu a tam opět začal vyučovat. Už jsem učil před odchodem do Opavy a mám pocit, že mi tato práce vyhovuje,“ soudí Łukasz.
Nicméně v Opavě se mu líbí. Je sice o poznání menší než jeho Lodz, ale považuje ji za krásné město. Snad jen jedna maličkost mu vadí, Opava se po setmění vylidní a stane se téměř mrtvým městem. A to prý i v centru. Naštěstí na privatu, kde bydlí, našel dobré spolubydlící a pobyt v Opavě si společně s nimi opravdu užívá.
Je třeba ještě dodat, že oba zahraniční studenty nejčastěji v Opavě potkáváme ve společnosti další studentky, která do Slezska přijela od tohoto semestru studovat za zahraničí, a to z Maďarska. Společně se těší, až se podívají do druhého sídelního univerzitního města Karviné. Zde by se měli setkat s dalšími zahraničními studenty, kteří na karvinské součásti Slezské univerzity v současnosti studují.