Další úspěch Institutu tvůrčí fotografie na World Press Photo: Roman Vondrouš triumfoval ve své kategorii

pondělí 18. února 2013 9:05

2013-02-18 RVondrous-Dostihy01Institut tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty se opět výrazně zapsal do více než půlstoleté historie prestižní celosvětové soutěže World Press Photo. Jeho posluchač Roman Vondrouš (5. ročník), fotoreportér České tiskové kanceláře, totiž získal hlavní cenu v kategorii sportovní fotografie, a to za snímky z Velké pardubické.

„Považuji to za největší úspěch, největší ocenění, jehož může fotograf dosáhnout. Velmi si ho vážím. A také toho, že se mi toto ocenění podařilo získat i díky působení v ČTK,“ reagoval na zprávu, která již obletěla svět, R. Vondrouš. „Jsem rád, že se mi takového úspěchu podařilo dosáhnout právě v dostihovém sportu, který je mou srdeční záležitostí. To z mého pohledu ocenění znásobuje,“ dodal.

Za stejnou sérii byl přitom autor, absolvent Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích a bakalářského studia na ITF, oceněn už na podzim 2012, a to v kategorii Sport soutěže Czech Press Photo. „Roman Vondrouš v naší soutěži boduje od roku 2008 téměř každoročně, a proto jsme rádi, že kvalitu jeho práce nyní ocenila také porota prestižní světové soutěže,“ uvedla Daniela Mrázková, ředitelka společnosti Czech Photo, která v ČR organizuje národní obdobu World Press Photo. V Czech Press Photo už dříve, konkrétně v roce 2010, získal R. Vondrouš cenu Grant Prahy, jež je jednou ze dvou hlavních cen.

Fotografii čerstvého laureáta World Press Photo lákala již od útlého věku, vážně se jí ale začal zabývat až od roku 2000. Předmětem jeho hlavního zájmu se stala sportovní fotografie, zvlášť prostředí koňských dostihů. R. Vondrouš se ale nevyhýbá ani jiným sportovním odvětvím. Za dobu svého působení v ČTK (od roku 2005) fotografoval rovněž na dvou olympiádách, a to v roce 2008 v čínském Pekingu a o dva roky později ve Vancouveru v Kanadě.

Letošního 56. ročníku World Press Photo se zúčastnilo více než 5,5 tisíce profesionálních fotografů ze stovky zemí. Porota posuzovala více než 100 tisíc obeslaných snímků. Mezi nimi ji nejvíce zaujala fotografie zobrazující pohřeb dvou palestinských dětí zabitých při izraelském raketovém útoku v Gaze. Její autor, švédský fotograf Paul Hansen z listu Agens Nyheter, se tedy stal nositelem nejvýznamnějšího ocenění World Press Photo.

Více o R. Vondroušovi i o World Press Photo čtěte ZDE.