Sborník Artemisia je už jedenáct let startovní čarou literárních talentů
OPAVA - Artemisia. Možná jste se s tímto názvem již setkali, možná ještě ne. V každém případě tu možnost dostanete již za několik týdnů, přípravy jsou v těchto dnech v plném proudu a světlo světa spatří nejspíše u příležitosti Majálesu. O tom, co to Artemisia je a jak se na jejím zrodu můžete podílet i vy, informovala Jana Balharová, vedoucí redakce Artemisie a členka Asociace studentů a přátel Slezské univerzity v Opavě.
Ale od začátku. Vše začalo před 11 lety. Tehdejší studenti, kteří v sobě měli i literární vlohy a touhu svoji literární tvorbu představit druhým, narazili na fakt, že Slezská univerzita sama o sobě žádný literární sborník neměla. Z jejich iniciativy tak vznikl almanach Artemisia. Za těch 11 let se však změnil nejen on, ale také jeho autoři a změnila se i samotná redakce. „Artemisia je sborník shromažďující práce studentů, pedagogů a absolventů Slezské univerzity a myšlenka, která vedla k jeho vzniku, se zrodila v roce 2001. Původní snahou bylo, aby se obsah jednotlivých sborníků střídal. Lichá čísla měla být básnická, sudá prozaická. Tahle tradice se ale dlouho neudržela,“ připomněla původní ideu J. Balharová a dodala: „Jak to ale bývá, s novou redakcí vždy přichází i snaha přinést něco nového. Dnes v Artemisii publikujeme vše - od poezie, prózy a dramatu, až po odborné texty, recenze či eseje. Doplňkovou akcí je křest sborníku konající se na jaře, jehož součástí jsou i autorská čtení.“
První příležitost veřejně prezentovat vlastní tvorbu
Původní cíl ale zůstal zachován, stále se jedná o prostor, který umožňuje publikovat první verše či první ukázky beletrie zvláště posluchačů Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Ale určitě nejen jich. „Především je to pro mnohé první příležitost veřejně prezentovat vlastní tvorbu. V podstatě se pro ně jedná o jakýsi start možné budoucí kariéry a výchozí bod k tomu se literární tvorbě dále věnovat. Zároveň Artemisia poskytuje možnost publikovat texty zdarma a v univerzitním kolektivu. Nabízí praxi do budoucna jak pro jednotlivé autory, tak i pro editory a samotnou redakci, která je rovněž poskládána za studentů Slezské univerzity,“ konstatuje její vedoucí.
To má velký smysl. Každé číslo sborníku mapuje určitou generaci, která se v té době pohybovala v prostředí Slezské univerzity a zaznamenává tak její přínos do historie školy. Proto je zajímavé sledovat vývoj jednotlivých autorů, kteří se zde objevili a momentálně už vydávají vlastní sbírky. Stačí uvést několik jmen a je hned jasné, že Artemisia pro ně opravdu byla určitým startem. „Od roku 2007 byl šéfredaktorem Ondřej Hložek, opavský básník a pořadatel Básnických hlasů. Své texty zde publikovali básníci jako Vít Slíva či členové opavského nezávislého nakladatelství Perplex Jan Kunze, Dan Jedlička či Radek Glabazňa. Autorem úvodníků byl dr. Jakub Chrobák,“ říká jen na okraj J. Balharová a potvrzuje, že mnozí se na její stránky zase vracejí: „Letos by například v obahu Artemisie nemělo chybět několik básní Blanky Fišerové. Je zajímavé, že i po několika letech mají mnozí z těchto autorů stále zájem nabídnout redakci Artemisie své texty, za což jim samozřejmě velmi děkujeme.“
Ještě do 24. března
Do Artemisie může přispět každý. Stačí zaslat svoji práci. Má to však své drobné ale. Tím je, že redakce chce udržet určitou kvalitu, a tak se samozřejmě vybírá. Jelikož se téměř každý rok redakce Artemisie mění, mění se také kontaktní emaily. Momentálně mohou všichni zájemci posílat své příspěvky na email
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
, který je rovněž uveden na plakátech. Případně mohou kontaktovat přímo J. Balharovou na mailu nebo facebooku. „Samozřejmostí také je, že než je hotová Artemisia předána do tisku, probíhá také něco na způsob výběrového řízení, na němž se podílí celá redakce. Postupně všechny texty procházíme a vybíráme ty, které nakonec budou zveřejněny. To záleží nejen na kvalitě konkrétních textů, ale i na celkové podobě sborníku,“ zdůrazňuje Jana. Poslat básně či texty, jak bylo řečeno, na formě zas tolik nezáleží, se dá ještě do 24. března. Do tisku půjde Artemisia na přelomu března a dubna. Na křest almanachu se pak mohou přispěvatelé i čtenáři těšit nejspíše během Majálesu studentů Slezské univerzity, kdy bude i autorské čtení.
Výzva také pro grafiky a kreslíře
Artemisia ale není jen platformou literární, je i nositelem skvělé grafiky a ilustrací. Jinak tomu nebude ani tentokrát. „Zatím nejsme zcela rozhodnutí, jelikož uvažujeme hned o několika zajímavých mladých umělcích, kteří jsou také studenty Slezské univerzity. Kromě ilustrací podobných těm, jež provázely loňské texty Artemisie, letos uvažujeme i nad fotografiemi. Ty ale vyžadují kvalitnější grafickou podobu sborníku a zatím není jisté, zda budeme mít na něco takového dostatek prostředků,“ říká na téma doprovodné grafiky J. Balharová a upozorňuje, že redakce nezapomíná na dnešní moderní prezentační kanály. „Na facebooku se také chystáme založit skupinu, která by Artemisii trochu více prezentovala. Její propagace v současnosti probíhá především díky Asociaci studentů a přátel Slezské univerzity, mezi jejichž projekty Artemisia spadá.“