Studentka Silvie Březinská získala Čestné uznání Vladimíra Macury
PRAHA, OPAVA - Nedávno skončený 12. ročník prestižní Studentské literárněvědné konference Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR v Praze přinesl Ústavu bohemistiky a knihovnictví (ÚBK) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě vynikající úspěch. Silvie Březinská, posluchačka 2. ročníku bakalářského studijního oboru Česká literatura, si z něj přivezla jedno ze tří udělených Čestných uznání Vladimíra Macury.
Barvy naší univerzity hájila Silvie Březinská příspěvkem „Drašar Terézy Novákové včera a dnes. Nad kritickým přijetím a literárněhistorickým vnímáním posledního románu T. N.“ Po Lukáši Vlachovi, který podobně uspěl v roce 2008, tak pro ÚBK získala v tomto uznávaném odborném klání vysokoškoláků druhé významnné ocenění.
„Na Konferenci jsem si jela především pro nějakou zkušenost, kterou jsem si nakonec opravdu přivezla. Poprvé jsem se setkala s odbornou diskusí, kterou jsem pro sebe chápala jako přípravu na obhajobu bakalářské práce, a která se bude také věnovat této autorce,“ říká o své účasti Silvie Březinská. Přivezla si nejen zkušenost, ale především již zmíněné čestné uznání.
Studentská literárněvědná konference se uskutečnila ve dnech 24. a 25. dubna v prostorách Ústavu pro českou literaturu (ÚČL) Akademie věd ČR v Praze. Její letošní 12. ročník dostal název O realismu uměleckém. Duchovním patronem konference se stal estetik a literární teoretik Otakar Hostinský a praktický patronát nad ní převzalo oddělení 19. století ÚČL. Právě jeho pracovníci se podíleli na odborném profilu konference jako diskutéři, oponenti a porotci. Konference se zúčastnilo 17 studentů českých, slovenských, polských a v jednom případě i švýcarských vysokých škol a univerzit napříč všemi stupni vysokoškolského vzdělání. Porota nesleduje jen úroveň příspěvku, ale o hodnocení rozhoduje také např. zapojování účastníka do vzájemné odborné diskuse. |
„Finálovou verzi své prezentace jsem ladila asi měsíc. Před tím jsem Drašara dvakrát četla, seznámila jsem se s dobovou kritikou, názory literárních vědců od doby vzniku díla po dnešek,“ vzpomíná Silvie a dodává: „K tématu Drašara mne přivedl pedagog Jakub Chrobák, na jeho přednáškách jsem si uvědomila, o jakou knihu vlastně jde a také to, že je sice považována za jedno z vrcholných děl realismu, ale přesto je minulostí i současností nedoceněna. Překvapilo mne, že dobovou kritiku zaujalo více to, že dílo vzniklo na motiv skutečné postavy, než to, jakým tvůrčím stylem k němu Teréza Nováková přistupovala. A právě to se stalo hlavní osou mé práce, na základě analýzy dobového kritického ohlasu ukázat, jakými kritérii byl v době svého vzniku román Drašar hodnocen, k tomu jsem pak přidala svůj výzkum, jak se na dílo dívá soudobá společnost a řadu dalších aspektů.“
Silvie se nijak netají svým překvapením, že její práce porotu odborníků zaujala. „Hodně mne překvapilo, že jsem za svůj odborný text o posledním románu Terézy Novákové získala čestné uznání. Teď to vnímám jako důkaz, že směr, který jsem si zvolila, není špatný,“ soudí dnes studentka.
Úspěch opavské studentky vynikne i v tom pohledu, že letos nebyla udělena hlavní Cena Vladimíra Macury, ale porota se rozhodla ocenit tři nejkvalitnější příspěvky. To ale nic nemění na tom, že se materiál Silvie Březinské věnovaný Drašaru Terézie Novákové v nejbližší době objeví ve sborníku, který z konference vzejde. A bude mít přívlastek Čestné uznání Vladimíra Macury.