Univerzitní filmaři natáčeli s profesionálním štábem a hendikepovanými herci příběh ajťáka Luboše
OSTRAVA, OPAVA – Krátce po festivalovém úspěchu studentů oboru Multimediální techniky, přednášeném na Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty, přichází jejich další želízko v ohni. Na Mental Power Prague Film Festival budou bojovat se snímkem Luboš má problém. Na jeho natáčení se podíleli spolu se svými pedagogy.
Přípravy k filmu Luboš má problém začaly na podzim loňského roku. Na casting ve čtvrtek 27. září 2012 v ostravském Cooltouru přišlo celkem 39 hereckých adeptů především z ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením. Jen část z nich si již ve filmu zahrála. Současně začala příprava scénáře. Před několika dny, 27. května 2013, měl film premiéru. Námětem je příběh mladého "ajťáka" Luboše, který je velmi dobrý ve svém oboru. To si uvědomují také jeho šéfové. Zavalují ho prací a chtějí z něj vytřískat co nejvíce. Ale Luboš tento tlak nakonec nevydrží a zhroutí se. Šéfové ho odvezou do léčebného sanatoria, aby se dal do kupy. Podaří se mu uzdravit? Jaká překvapení ho v sanatoriu čekají? To jsou otázky, na něž najde odpovědi až divák.
Kromě profesionálního týmu filmařů okolo režiséra Pavla Šimáka se na snímku podíleli též studenti oboru Multimediální techniky. Tedy ti, kteří se na profesionální dráhu teprve připravují. Společně s univerzitním pedagogem Jaromírem Vaškem jako hlavním střihačem filmu se do natáčení zapojila Žofie Milatová v roli asistentky kameramana, Petr Ondráček s Petrem Schromem podpořili snahu zvukaře, Petra Fabiánová zase stála po boku skriptu a Jindřich Mižďoch s Ondřejem Smékalem se postarali o nezbytný Film o filmu. Dokument o natáčení vznikal souběžně: „My už jsme podobný film o filmu připravili loni, kdy se ve stejném prostředí natáčel snímek Voňavá pochoutka, a tak jsme už měli jasnější představu, jaký bude,“ říká posluchač 3. ročníku Jindřich Mižďoch a pokračuje: „Bylo to skvělé natáčení, nejen pracovat po boku profesionálů z České televize, vidět jim pod ruce, ale také pracovat s hendikepovanými herci. Byli jsme se všemi od prvního dne do konce natáčení a bylo příjemné pozorovat, jak si takovou práci užívají. Prostě super.“
Pětidenní natáčení vypuklo letos v březnu. Do malého prostoru s luxusní vířivkou se nahrnula dvacítka filmařů a jeden vyplašený (ne)herec, který stál poprvé před kamerou. Při natáčení štáb vystřídal deset lokací v Ostravě a okolí. Natáčelo se třeba v bytě ostravské herečky, kanceláři ředitele ostravského studia České televize, Lázních Darkov, Hotelu Imperiál Ostrava nebo v centru Čtyřlístek. A také v interiéru luxusní limuzíny společnosti BMW.
Pro Žofii Milatovou, posluchačku 3. ročníku, to bylo první setkání s profesionální filmařinou. Dosud se prý setkala jen se studentským filmařským prostředím. „Práce na filmu byla pro mne velmi zajímavá. Měla jsem možnost nahlédnout do praxe, přece jen se na place vše řešilo na místě, každý z filmařů měl své postupy, které je dobré sledovat, protože je z knížek nevyčtete,“ říká o dojmech z natáčení posluchačka. Její pohled má ale i druhou rovinu: „V tomto filmu nešlo vůbec o peníze, ale především o ty, kteří tam hráli, tedy lidi s různým postižením. Jejich vstřícnost a stálý optimismus nás všechny nabíjel a určitě jsme se měli od nich co naučit,“ konstatuje Žofie.
Po premiéře film, v němž jsou vidět vedle (ne)herců se zdravotním postižením také skuteční ostravští a mimoostravští herci, zamíří na pražský mezinárodní filmový festival Mental Power Prague Film Festival (7. až 9. června v Divadle Palace), kde bude mezi 22 jinými snímky soutěžit o obhajobu loňské ceny pro Voňavou pochoutku. A pak už ho zřejmě budeme moci vidět i na internetu.