Filmy studentů oboru Audiovizuální tvorba slavily úspěch také v polské metropoli

pondělí 1. července 2013 8:25 Autor: Martin Kůs

2013 07 polsko 1Dokumentární snímky studentů oboru Audiovizuální tvorba pro výukový portál Moderní dějiny si odbyly úspěšnou premiérovou projekci ve Varšavě. Promítaly se na společné akci ostravského občanského sdružení PANT, které portál provozuje, a polského Institutu národní paměti ve varšavském vzdělávacím centru „Przystanek historia“. Setkání zahájil český velvyslanec v Polsku Jan Sechter a mezi hosty byli např. Petruška Šustrová a Jerzy Eisler.

„Pro varšavskou premiéru jsme spolu s historiky ze sdružení PANT vybrali dva snímky z cyklu Dějiny na vlastní kůži – Ženy v disentu a Listopad ’89 očima Jana Urbana. V prvním ze zmíněných snímků účinkuje Petruška Šustrová, která je v Polsku známou osobností. Druhý snímek je zase nesentimentálním pohledem na sametovou revoluci i Václava Havla. Oba dokumenty jsme opatřili polským dabingem,“ upřesňuje vedoucí oddělení Audiovizuální tvorby Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Monika Horsáková.

Film Dějiny na vlastní kůži - Ženy v disentu si pustíte zde.

2013 07 polsko 2„Snímky ve Varšavě zaznamenaly skutečný úspěch, polští odborníci ocenili jejich poutavou formu a fakt, že je pro studenty vyrobili studenti,“ konstatuje Petr Šimíček z občanského sdružení PANT. „Myslím, že mimořádně šťastnou ruku měli tvůrci při výběru respondentů. Díky nim filmy obsahují i humor a nadhled, nejsou tak patetické, jak jsme u snímků s touto tematikou zvyklí,“ míní Jerzy Eisler, ředitel oddělení Institutu paměti národa ve Varšavě.

Film Dějiny na vlastní kůži - Listopad '89 očima Jana Urbana si pustíte zde.

Další přelomová premiéra se chystá na září. Tentokrát filmy opavských studentů poputují až za oceán. „Na začátku září chtějí své aktivity prezentovat zástupci PANT ve Spojených státech. Promítat tam přitom chtějí i filmy z cyklu Sami proti zlu a Dějiny na vlastní kůži. O prázdninách nás tedy čeká jejich otitulkování,“ uzavírá Monika Horsáková.

Občanské sdružení PANT se zaměřuje především na výukové aktivity v oblasti moderních dějin, na dokumentární filmovou tvorbu, rozvíjení historického poznání a mapování dějinné paměti v českém, středoevropském a evropském kontextu. Stěžejním projektem sdružení je výukový portál Moderní dějiny.cz. V současné době nabízí na 650 metodických materiálů, 250 souborů textových i ikonických pramenů a je pravidelně a systematicky rozšiřován. Podle rozsáhlého výzkumu, kterého se účastnilo téměř 1600 učitelů dějepisu, využívají čeští kantoři při své přípravě nejvíce materiály České televize a právě tohoto výukového portálu. Aktivit PANTu si všimli už i ve Spojených státech. Kanadsky publicista a překladatel Paul Wilson je ve svém článku v prestižním americkém časopise The New York Review of Books označil za nejvýznamnější současné snahy v oblasti společenských věd v Česku.
Umělecký bakalářský obor Audiovizuální tvorba vznikl v roce 2010 s ohledem na poptávku po kvalitních a tvůrčích osobnostech v oblasti audiovize a v mluvených médiích. Jeho absolventi jsou odborně erudovaní a zároveň přemýšliví a umělecky tvořiví. Budoucí dramaturgové, scenáristé nebo režiséři mají šanci své nápady – od publicistických pokusů přes dokumentární snímky až po videoklipy, dramatické útvary či rozhlasové nebo televizní adaptace literárních děl – realizovat v profesionálních podmínkách. Studium tohoto uměleckého oboru je koncipováno tak, aby propojilo teoretické vzdělávání s praktickými zkušenostmi, a to nejen v rámci praktických cvičení vedených profesionály z praxe, ale také díky užší spolupráci s Českou televizí, Českým rozhlasem a ostravským QQ studiem. Více na www.audiovizualni-tvorba.cz



 

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015