Soutěží o nejlepší závěrečnou práci chce Fakulta veřejných politik studenty posledních ročníků vhodně motivovat

čtvrtek 11. července 2013 7:18

2013-07-11 muzikovaNedávné promoce absolventů Fakulty veřejných politik (FVP) v Opavě byly také dobrou příležitostí k vyzdvižení těch, kdo se zapojili do soutěže o nejlepší závěrečnou práci. FVP ji vyhlašuje ve všech studijních oborech, bez rozdílu, zda jde o prezenční nebo kombinovanou formu studia, a práce tedy posuzují povolaní na čtyřech odborných ústavech.

„Na samém počátku, ještě před definitivním schválením jejich témat, se k nim vyjadřuje garant příslušného oboru,“ říká Mgr. Marta Kolaříková, Ph.D., proděkanka FVP pro studijní a sociální záležitosti. „Pokud by pro někoho byla překvapením šíře volených témat, sledujeme jí jak budoucí možnost jejich rozpracování z bakalářské na magisterskou práci, tak specifika posluchače, třeba to, odkud pochází a kde též předpokládá, že nastoupí i do praxe, a jeho zamýšlené profesní uplatnění,“ objasňuje M. Kolaříková. Veškeré náležitosti, a to včetně finančního ohodnocení nejlepších prací, upravuje směrnice děkana FVP. „Odměna je jistě pro studenty vítanou, nicméně hlavní poslání soutěže vidíme v motivaci k solidní práci s dostupnými prameny ke zvolenému tématu. Posluchači si tak vyzkoušejí, jak chutnají první krůčky v oblasti vědy a výzkumu,“ doplňuje proděkanka.

Proto má radost, že z tohoto pohledu dosahuje nejedna předložená závěrečná práce slušných kvalitativních parametrů. „Hodnotit je přirozeně přísluší především kolegům na jednotlivých ústavech, sama mohu posoudit jen ty, jež prošly přímo mýma rukama,“ konstatuje z pozice odborného asistenta Ústavu pedagogických a psychologických věd, tedy pracoviště, které garantuje výuku bakalářského studijního oboru Sociální patologie a prevence. „Konkrétně se lze zastavit např. u oceněné práce Jana Kaštovského. První dojem by možná vyzněl tak, že zvolené téma příliš oboru neodpovídá, ale celá práce je výborná, vykazuje kvalitu dokonce práce magisterské, a problematika patologie je v ní uchopena poměrně široce, a to od šikany spolužáků jedinců s autismem až k vyčlenění rodin,“ přibližuje jako její vedoucí obsah práce Podmínky integrace žáků s Aspergerovým syndromem do běžné základní školy v Ostravě.

A ještě pohled z druhé strany, od těch, kdo se soutěže aktivně zúčastnili. Andrea Mužíková z Únanova na Znojemsku soutěžila v oboru Veřejná správa a regionální politika (VSRP) s bakalářskou prací Význam arteterapie pro klienta. Vedla ji PhDr. Věra Juříčková, Ph.D., zástupkyně vedoucí ÚVSRP. „Dlouho jsem o výsledcích nic nevěděla, až najednou mi na konto přišly tři tisíce. Ukázalo se, že jsou právě cenou za mou bakalářku,“ řekla spokojená absolventka, která bude hned po prázdninách pokračovat v navazujícím magisterském studiu na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. „Na ní jsem se rozhodla pro zaměření na personalistiku. Ačkoli Opavu opouštím dost nerada, celé tři roky se mi tu moc líbilo, do Brna to mám přece jen podstatně blíž,“ zdůvodnila svou konečnou volbu neucházet se o přijetí do navazujícího magisterského oboru Veřejná správa a sociální politika na FVP.

Výsledky soutěže o nejlepší závěrečnou práci FVP v akademickém roce 2012-2013 zde.

Foto: Vítězka soutěže o nejlepší závěrečnou práci v bakalářském oboru Veřejná správa a regionální politika na Fakultě veřejných politik Andrea Mužíková z Únanova na Znojemsku.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015