Vězeň č. A2026 Luděk Eliáš se dožívá devadesáti let, studenti Slezské univerzity o něm natočili dokument

pátek 26. července 2013 13:58 Autor: Martin Kůs

Ludek Elias dokumentOPAVA – Významného životního jubilea se 29. července dožívá herec, moderátor a publicista Luděk Eliáš. Studenti oboru Audiovizuální tvorba Slezské univerzity o této výjimečné osobnosti natočili portrétní dokument s názvem Holocaust v životě Luďka Eliáše. „Snímek je součástí cyklu výukových dokumentů Sami proti zlu, které vyprávějí o lidech, kteří dokázali čelit totalitním režimům minulého století a které jsme se studenty vyrobili pro portál Moderní dějiny, který provozuje občanské sdružení PANT,“ upřesňuje vedoucí oddělení Audiovizuální tvorby Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Mgr. Monika Horsáková a dodává, že je zajímavý i filmařsky, pro dokreslení atmosféry využívá například sugestivní kresby Mariana Kolodzieje – vězně č. 432.

„Dokument Holocaust v životě Luďka Eliáše je patnáctiminutovým intenzivním svědectvím, které v divákovi zanechá hluboký a hořký dojem z části dějin, na něž bychom neměli nikdy zapomenout. A právě díky jeho atmosféře a charismatu Luďka Eliáše se z dojmu stává s odstupem jakási zkušenost,“ míní spoluscenárista a student Audiovizuální tvorby Jiří Vávra. Setkání s charismatickým Luďkem Eliášem bylo podle jeho slov hlubokým lidským zážitkem. Nechybí ale ani humorná vzpomínka. „Před začátkem natáčení jsem potřeboval urgentně na záchod, a protože jsme byli v bytě pana Eliáše, považoval jsem za slušnost zeptat se ho, zdali by mu vadilo, kdybych použil ten jeho. Na tento dotaz pan Eliáš zareagoval po svém – dlouze se mi podíval do očí a prohlásil: Naopak. Dokonce si myslím, že Vám nic jiného nezbývá,“ popisuje Jiří Vávra.

Charisma Luďka Eliáše neoslovilo jen studenty, zmíněný snímek zaujal i porotu loňského mezinárodního festivalu Ekofilm v Ostravě, z něhož si dokument odnesl vítězství v sekci Člověk a společnost. Luděk Eliáš je rovněž laureátem zatím poslední, v pořadí páté Ceny Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě, kterou uděluje občanské sdružení PANT u příležitosti Dne lidských práv. Cenu převzal v knihovně Libri prohibiti v Praze. „Luděk Eliáš je první z nositelů Ceny Jaromíra Šavrdy, kterého se osudově dotkly obě totality. Kvůli jeho židovskému původu nacistická a po roce 1968 i komunistická,“ upřesňuje člen občanského sdružení PANT Petr Šimíček.

Ani předávání ceny si studenti oboru Audiovizuální tvorba nenechali ujít. „Když se dozvěděli, že právě Luděk Eliáš dostane Cenu Jaromíra Šavrdy, rozhodli se jet předání ceny natočit,“ říká Monika Horsáková. Vznikla tak čtyřminutová reportáž, která atmosféru předání ceny zachycuje.

Luděk Eliáš se narodil 29. 7. 1923 ve Slaném. V únoru 1942 byl deportován do ghetta v Terezíně. Odtud transportem do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, nejdříve do Březinky později je odvezen do Sachsenhausenu. Přežil koncentrační tábory, letecké nálety i pochod smrti. Po válce se začal profesionálně věnovat divadlu, které začal hrát už v Terezíně. Působil ve Slaném, Písku a Českých Budějovicích. V roce 1956 zakotvil natrvalo v Ostravě a v šedesátých letech se stal ředitelem Divadla Petra Bezruče. Začal pracovat i v rozhlase jako moderátor a šéfredaktor. V srpnu 1968 se podílel na svobodném pookupačním vysílání Českého rozhlasu, které do historie vstoupilo jako „osm dní Ostravského rozhlasu“. Od 21. do 28. srpna vysílal ostravský rozhlas necenzurované a pravdivé informace o tom, co se tehdy dělo. Následky byly kruté – téměř 80 procent tehdejších rozhlasových pracovníků muselo stanici opustit, mezi nimi i Luděk Eliáš. Luděk Eliáš je přes svůj požehnaný věk stále nesmírně činorodý, pravidelně navštěvuje střední školy a je ochoten jako pamětník sdílet se studenty své zážitky z doby války i pohnutých dnů srpna 1968 a následné normalizace. Jeho životní příběh je varováním, aby se lidé nenechali ovládnout myšlenkami plnými zla a nenávisti, které mezi námi stále existují.

 Dokument si mohou zájemci pustit zde.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015