Promoce v Opavě: usilovný knihovník, dvě známá polská fotografická „G“, tři fyzikové a řada „bezejmenných“
Setkání s dobrými studenty pokaždé motivuje. A stín okamžiku, jde-li o setkání s těmi, kdo studium uzavírají, si nikdo ani zvlášť neuvědomuje. Vždyť převládá oprávněná radost. Přesně v takovém duchu se 10. října odbývaly jak magisterské, tak doktorské promoce Filozoficko-přírodovědecké fakulty (FPF). V akademické atmosféře to jiskřilo silnými prožitky.
Z několika důvodů začněme Petrem Kriegischem z Opavy. Na otázku, proč se jeho oboru, Knihovnictví se zaměřením na veřejné knihovny komunitního typu, a příslušnému pracovišti Ústavu bohemistiky a knihovnictví, které toto studium garantuje, dostává tak malé prezentace, odpověď nemám. S výjimkou do loňska každoročně pořádaných konferencí se zastřešujícím názvem Kniha ve 21. století není knihovnictví takřka vůbec zviditelňováno. Přesto by si třeba spolupráce odborných pracovníků oddělení s praxí nebo prosazování nových forem a metod práce knihovníků v zařízeních „prvotního kontaktu s informacemi“ širší medializaci rozhodně zasloužily. Vždyť je zřejmé, že kvalitní komunikace představuje právě pro knihovnické obory určující předpoklad jejich dalšího rozvoje.
Petra Kriegische znám dlouhé roky. Pamatuji si, že o vysokoškolském studiu nechtěl zprvu ani slyšet. Pak se v něm ale něco zlomilo, překonal počáteční ostych plynoucí z tělesného handicapu a našel správnou míru vyváženosti pokory a zdravé důvěry v sebe. Rád jsem ho na chodbách univerzitních budov, a to i v podvečerních hodinách, kdy už byly zcela prázdné, potkával a on se ke mně vždy přátelsky hlásil. Ta setkání mi budou chybět, zato hřeje vědomí, že mimořádně empatický Péťa, jak mu vždy všichni říkali, je už magistrem. Byl i oblíbeným spolužákem, proto nepochybuji, že bude stejně oblíbeným v jakékoliv pracovní komunitě.
O posluchačích kombinovaného studia na Institutu tvůrčí fotografie se ví, že by jim nejednou mnohem silnější pocit sounáležitosti ke Slezské univerzitě (SU) a její FPF neškodil. Neplatí to přirozeně o všech, jak ostatně účastí na promocích potvrdili dva čerství zahraniční absolventi magisterského studia. Dlužno dat, že oba výjimeční. Arkadiusz Gola a Krzysztof Gołuch jsou dnes bez velké nadsázky považováni za dvě slavná polská fotografická „G“ a na SU si o nich myslíme, že nepatří jen rodné zemi. „Prof. PhDr. Vladimír Birgus se nechal slyšet, že snímky z vaší promoce nesmí na našich webových stránkách chybět,“ oslovil je spolu s gratulací Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D., Birgusův zástupce na Institutu, jehož renomé nezanedbatelným dílem spoluutvářejí i polští studenti a absolventi, nástupci nezapomenutelného Piotra Szymona.
„Přál bych každému fotografovi, aby dokázal na svět nazírat tak, jak to činí Gola a Gołuch,“ řekl mi jednou prof. Mgr. Jindřich Štreit. Možná už tušil, že oba rostou pro doktorské studium Tvůrčí fotografie v Opavě, k němuž jsou přijati a zapsáni. Arkadiusz Gola působí v Zabrze, je mj. autorem mimořádného cyklu „Ženy v dole“ a opavskému publiku se v létě 2011 představil výstavou Hraniční stavy v Galerii Gottfrei. Krzysztof Gołuch zviditelnil Institut absolutním vítězstvím v soutěži Evropské unie Breaking Stereotypes. Tehdy, v roce 2007, byl studentem 3. ročníku. Vyzrál v osobnost, a hlavně, studovat do Opavy se vrátil…
Když fyzik a děkan FPF prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc., uvedl názvy disertačních prací tří svých mladých kolegů, připravených k převzetí doktorského diplomu, šel jistě některým z účastníků promocí v dobrém slova smyslu mráz po zádech. Martin Kološ - Pohyb strun v poli kompaktních objektů, Andrea Kotrlová - Oscilace akrečních disků v poli bránových kompaktních objektů, Filip Blaschke - Dynamická realizace scénáře bránových světů pomocí topologických solitonů. Nemusíme rozumět, a přesto chápeme. V oboru Teoretická fyzika a astrofyzika se na FPF dějí věci. Po šesti absolventech tříletého doktorského studia (prvními z nich byli před pěti lety Josef Juráň a Gabriel Török) je tu dalších pět absolventů čtyřletého doktorského studia téhož oboru, na workshop RAGtime pořádaný opavskými relativistickými astrofyziky přijíždějí světová esa, Ústav fyziky spolupracuje s těmi, kdo v této disciplíně tvoří vrchol lidského poznání. Prof. Marek Abramowicz a prof. John Miller to vědí nejlépe.
Jak se tedy s podzimními magisterskými a doktorskými promocemi na FPF rozloučit? Snad nejlépe s myšlenkou historika Mgr. Martina Čapského, Ph.D. „Od Abélardových časů vidíme v promocích symboliku dosaženého stupně vědění. I v dobách svárů, rozporů a činů lidstva nehodných jsou spojovány s nadějí, protože poznáváme, abychom věřili,“ řekl proděkan FPF pro vědu a zahraniční styky a popřál všem promovaným mnoho profesního i životního štěstí.
Fotoreportáž z promocí Filozoficko-přírodovědecké fakulty na Facebooku Slezské univerzity v Opavě.