Studentský dokument o vlivu peněz na sport uspěl v profesionální konkurenci

sobota 19. října 2013 19:32 Autor: Martin Kůs

2013 10 AVT ZtopkovaLIBEREC, OPAVA - Absolventský snímek studentů Audiovizuální tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity Jiřího Vávry a Martina Erbena Sportu zdar se prosadil na 16. ročníku mezinárodního festivalu SPORTFILM LIBEREC – INTERNATIONAL FICTS FESTIVAL 2013. V mezinárodní konkurenci získal Cenu poroty, a byl tak nominován do světového finále sportovních filmů a televizních snímků v Miláně.

2013 10 AVT Sportfilm„Náš snímek zaujal porotu především díky tématu, o kterém pojednává. Porota ocenila jeho závažnost a aktuálnost a také se jí líbilo zpracování,“ upřesňuje scenárista filmu Martin Erben. „Zaměřili jsme se na vliv peněz na sport a rozdíl mezi tzv. velkými a malými sporty. Základní myšlenka sportu spočívá v radosti z pohybu, z rozvoje vlastního těla i duše, z překonávání soupeřů i sama sebe. Motivace sportovců byla dříve takto prostá a ušlechtilá a sláva či peníze byly sice vítaným, avšak neplánovaným bonusem. Zajímalo nás, jak je tomu v současné konzumní společnosti, kde vítězí materiální hodnoty nad vším ostatním,“ doplňuje další scenárista a režisér snímku Jiří Vávra.

SPORTFILM LIBEREC je mezinárodní soutěžní festival televizních a filmových snímků s tematickým zaměřením na olympijské ideje, olympijské hry a sport. Odbornými garanty festivalu jsou Český olympijský výbor, Český svaz tělesné výchovy, Filmový a televizní svaz a INTERNATIONALE CINEMA TELEVISION SPORTIFS – Miláno. V porotě letos zasedli např. Jiří Kratochvíl z ČT, Hana Jarošová z FAMU, Pavel Benc z Klubu olympioniků, Jakub Bažant z mediální komise Mezinárodní federace sportovních filmů a televizních snímků (FICTS), režisér, scenárista a kameraman Jaroslav Černý nebo režisér Jiří Svoboda. „Těší mě, že film našich studentů uspěl v konkurenci snímků České televize a profesionálních studií. To je podle mne mimořádný úspěch a potvrzení, že naše posluchače vedeme správným směrem,“míní vedoucí oddělení audiovizuální tvorby Monika Horsáková.

Kromě Ceny poroty si opavští studenti odvezli i jedno „neformální“ ocenění. Na ceremoniálu jim osobně poblahopřála i olympijská vítězka Dana Zátopková. „Setkání s paní Zátopkovou bylo perfektní tečkou. Překvapilo nás, jak je i přes svůj věk neuvěřitelně vitální. Ji zase překvapilo, že jsme studenti, takže jsme se zprvu vzájemně zaskočili. Pak nám pogratulovala a popřála hodně štěstí v dalším filmování. Byla to pro nás obrovská čest,“ uzavírá Jiří Vávra.

Snímek Sportu zdar si můžete pustit třeba zde.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015