Pokaždé se mi vrátí úsměv na tvář, když si na soutěž vzpomenu

sobota 2. ledna 2016 10:04 Autor: Karin Martínková

Foto: archiv Kateřiny Hylasové

Je příjemná, milá, vtipná.
Sálá z ní cílevědomost i schopnost utvořit si vlastní názor.
A je krásná. Nikoli krásou, jíž předcházelo velké úsilí s make-upem. Krásou, která bije do očí i přesto, že se 2. vicemiss Horácko 2015 vůbec necítí dobře a zarudlý nos prozrazuje rýmu, která umí potrápit i rozhodit vzhled. Katka je krásná i s mírně zarudlým nosem a trpělivě si se mnou povídá o tom, jaké to je dosáhnout titulu, o kterém sní každá druhá holka. Jaké to je, když člověk vidí své jméno v titulcích:

2. vicemiss Horácka 2015
Kateřina Hylasová
studentka 2. ročníku Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu
Slezské univerzity v Opavě

Tak, Katko, jaké to je - být vicemiss?
Foto: archiv Kateřiny Hylasové„V prvních dnech jsem měla hrozně velikou radost z úspěchu a užívala jsem si pozornosti okolí. Velice brzy ale člověk spadne z  pomyslného obláčku do reality. Vrátí se k práci, studiu a vlastně si to ani neuvědomuje. Rozhodně mi to ale pokaždé vrátí úsměv na tvář, když si na tuto soutěž vzpomenu. Byl to velice silný zážitek.“

Katka stojí oběma nohama na zemi a s nadhledem v rozhovoru poukazuje na to, že je rozdíl mezi Českou miss a dalšími soutěžemi krásy. No nevím, každý musí někde začít, ne? Na Katčiném začátku stála náhoda v podobě kamarádky, se kterou se zúčastnila prvního konkurzu na modelku v Třebíči, přestože ten je od jejího rodného Žďáru nad Sázavou docela vzdálený. Další příběh už je o cílevědomé práci. Katka popisuje svět začínající modelky, který boří zažité představy, že stačí být krásná a dál už jde vše samo. Modelka, která se chce prosadit, na sobě musí pracovat, shánět si informace, kontakty, investovat do dobrého fotografa… Konec konců, na soutěž samotnou ji nedovezla ani limuzína, ani taxík a Katka musela vstávat časně ráno, aby se dostala vůbec včas na místo. Pokusím se odmyslet, jak vypadám v časných ranních hodinách já a ptám se dál: „S jakými pocity jsi na soutěž šla? Vnímala jsi, že Tě Tvoje alma mater podporuje?“
„Za podporu a důvěru, kterou do mne vkládali, jsem vděčná a těší mne nadšení, s jakým univerzita můj úspěch přijala. Upřímnou radost jsem měla z osobního dopisu rektora, kterým mi k úspěchu gratuloval i děkoval za reprezentaci Slezské univerzity.“

Foto: archiv Kateřiny HylasovéKatčin úspěch v soutěži byl zcela zasloužený. Horácké noviny napsaly, že diváky v sále doslova uchvátila předvedením své volné disciplíny – výrazovým tancem. Katka se specifické odnoži tance Line Dance věnuje již delší dobu. Jde tanec v předepsané liniové choreografii, kterou ve většině případů tvoří jedinci, nikoliv páry. Katka se jím volně inspirovala a sama si vytvořila vlastní choreografii zaměřenou na diváka. Vymyslela své exhibici překvapivý úvod a v průběhu tance několikrát změnila kostým. A více už prozrazovat nebudu, protože 2. vicemiss svolila se zopakováním své volné disciplíny jako úvodní předtančení na reprezentačním plese Slezské univerzity (19. února 2016 v KD Na Rybníčku). To už se moc těším a ptám se na poslední věc – plány pro nejbližší budoucnost. Katka aktuálně zvažuje nabídky, které má pro práci modelky v zahraničí, ale je si vědoma, že vše má své pro a proti. Důležité je pro ni také studium oboru, který si zamilovala a kterému se aktivně věnuje při příležitostných akcích pro univerzitu i mimo ni. Držím jí palce a uvažuji, že si od Katky nechám podepsat třeba plakát na ples s jejím jménem. Třeba bude mít jednou velkou sběratelskou hodnotu, kdo ví?

Rozhovor s 2. vicemiss Horácka vedla Karin Martínková