Na Slezskou univerzitu přilétne Náboj

čtvrtek 14. dubna 2016 9:34 Autor: Martin Kůs

2016 04 naboj2015 1

OPAVA - Už zítra, v pátek 15. dubna 2016, se Slezská univerzita, respektive její Matematický ústav v Opavě, stane hostitelkou mezinárodní soutěže středoškolských matematiků Náboj 2016. Vedle Opavy je druhým pořadatelským městem v České republice Praha (Kongresové centrum Praha).

2016 04 naboj2015 3Náboj je mezinárodní matematická soutěž pro pětičlenné týmy středoškoláků. Protože je soutěž mezinárodní, přesněji řečeno, koná se ve stejném čase (od 10.30 do 13.30 hodin) v několika zemích, jedná se o velmi prestižní záležitost – loni se soutěž konala také ve slovenských městech Bratislava a Košice, německém Pasově, rakouském Linci, polském Krakově a maďarské Budapešti. Týmy soutěží ve dvou kategoriích junioři (žáci nejvyššího, maturitního, nebo jemu bezprostředně předcházejícího ročníku střední školy) a senioři (týmy s libovolným věkovým složením) a výsledkové listiny se sestavují jednak na národní úrovni a jednak na mezinárodní úrovni - studenti tak mají jedinečnou možnost srovnat své výsledky s ostatními týmy ve své zemi i v zahraničí. Celá soutěž trvá 120 minut, během nichž se týmy snaží vyřešit co nejvíce úloh. Nejde však jen o bezhlavou aplikaci již nabytých vědomostí, ale jednotlivé úlohy si vyžadují jistou dávku invence a důvtipu řešitelů.

K letošnímu klání se přihlásilo neuvěřitelných 754 soutěžních týmů z několika evropských zemí. Konkrétně v Opavě by nakonec mělo nad matematickými záludnostmi usednout 28 seniorských a 34 juniorských pětičlenných týmů, zástupců gymnázií a středních škol z celé Moravy a Slezska. Pro účely soutěže proto pořadatelé vyhradili učebny Matematického ústavu a auly rektorátu Slezské univerzity (kategorie junior), klání kategorie senior se uskuteční v prostorách Kulturního domu Na Rybníčku v Opavě. O bezproblémový průběh a hodnocení výsledků se postarají především studenti doktorského studia Matematického ústavu v Opavě.

2016 04 naboj2015 2Náboj vznikl v roce 1998 v Bratislavě, od roku 2005 se přidáním Prahy jako pořadatelského místa stal mezinárodním. V roce 2008 se poprvé přidala i Opava. V roce 2014 se přidalo Německo a Rakousko, loni poprvé také Polsko a Maďarsko. Ročníku 2015 se zúčastnilo celkem 237 družstev juniorů a 219 týmů seniorů. V ČR je od roku 2012 Náboj zařazen do programu Excelence Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a garanci nad kvalitou příkladů v ČR má Katedra matematické analýzy MFF UK.

Umístění regionálních škol v mezinárodním hodnocení (2014, 2015):
V roce 2014 kat. junioři v mezinárodním hodnocení  Slezské gymnázium Opava 18. místo a Mendelovo gymnázium Opava 21. místo (celkem 178 účastníků).
V roce 2014 kat. senioři v mezinárodním hodnocení Gymnázium Havířov, Komenského ul. 30. místo a Wichterleho gymnázium Ostrava 34. místo (celkem 154 účastníků).
V roce 2015 kat. junioři v mezinárodním hodnocení Wichterleho gymnázium Ostrava 25. místo, Gymnázium Olgy Havlové Ostrava 55. místo, Slezské gymnázium Opava 83. místo (celkem 237 účastníků).
V roce 2015 v kat. senioři v mezinárodním hodnocení Slezské gymnázium Opava 45. místo a ostravské Wichterlovo gymnázium Ostrava 54. místo (celkem 219 účastníků).