AKTUALIZOVÁNO! Slezská univerzita letos bude na Colours of Ostrava!

pátek 1. července 2016 8:53 Autor: Karin Martínková

2016 07 Meltingpoint 6

OSTRAVA, OPAVA - Colours of Ostrava je multižánrový festival pořádaný od roku 2002 v Ostravě. Za 14 let své existence si vydobyl renomé jednoho z největších a nejúspěšnějších hudebních festivalů v naší republice, který v minulém roce navštívily již 43.000 lidí. Od roku 2012 se festival koná v úchvatném industriálním prostředí obnovených Dolních Vítkovic.

Letošní jubilejní 15. ročník začíná 14. července. Nabitý program 4denního festivalu nabídne především 76 zahraničních a 54 domácích kapel a hudebníků a dohromady cca 350 programových bodů na 20 scénách.  Již několik let se v rámci festivalu také pořádají další doprovodné aktivity, které nabízejí návštěvníkům možnost zklidnění a oddychu od čisté zábavy a hudebních zážitků. Letos se tak děje prostřednictvím mezinárodního fóra Meltingpot. Tato mezinárodní platforma zahrnuje 150 řečníků z 19 zemí a 300 programových bodů, zahrnujících přednášky, panely, projekce či workshopy. Samotní organizátoři o fóru říkají:

Seznamte se s těmi, kteří budou reprezentovat Slezskou univerzitu

2016 07 Meltingpoint 2„Nejen hudba povznáší člověka. Stejný pocit transcendence, tedy přesahování sebe sama, zažívá horolezec v kritických chvílích těžkého výstupu, ale i básník, nebo filosof při rozkrývání tajemství jsoucna. Pořadatelé Colours of Ostrava se rozhodli rozšířit onen magický prostor, který dříve okupovala hlavně hudba, i do dalších lidských činností zprostředkovávajících dotyk s transcendentnem. Rozhodli se umožnit posluchačům hudby i jiný pohled na lidskou vertikálu vzpínající se vždy k nějaké metafyzice, bez které není plnohodnotný lidský život možný. Doprovodili renomovaný hudební festival další významnou událostí nazvanou Meltingpot. To anglické slovo nadmíru dobře vyjadřuje, o co vlastně v nové platformě jde: česky znamená jednak tavící kotlík, sloveso melt (tavit, roztát) pak také určitou citlivost pro vnímání odlišných názorů a stanovisek.“

2016 07 Meltingpoint 3Letos se v rámci tohoto mezinárodního fóra prostřednictvím svých workshopů a projekcí představí i Slezská univerzita v Opavě! Ve dvou dnech, 13. (den před začátkem samotného festivalu) a 17. 7. nabídne celkem 16 aktivních dílen pro rozšíření vědomostí, poučení i zábavu. Program účasti Slezské univerzity v Opavě najdte vpravo.

V rámci projekcí Meltingpotu se 13. července představí populárně-vědecké snímky studentů a pedagogů Audiovizuální tvorby či Multimediálních technik. V průběhu samotných Colours se pak na scéně Cineport Laurel mohou návštěvníci těšit na to nejlepší z letošního ročníku filmového festivalu Opavský páv.

Program účasti Slezské univerzity v Opavě:

středa 13/7
10:00–11:00    Pestrobarevný svět
Centrum empirických výzkumů Fakulty veřejných politik / doc. PhDr. et PhDr. Martin Kaleja, Ph.D., Mgr. Martin Stanoev, Ph.D., Mgr. Richard Przeczek
11:00–12:00    Velkomoravské křížky – výroba olověných šperků
Ústav archeologie Filozoficko-přírodovědecké fakulty / Mgr. Petr Rataj s týmem studentů
11:00–13:00    Komiksové focení – staňte se součástí komiksu!
Oddělení Audiovizuální tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty / Mgr. Monika Horsáková s týmem studentů
12:00–13:30    Modelování paleolitických sošek
Ústav archeologie Filozoficko-přírodovědecké fakulty/ Mgr. Petr Rataj s týmem studentů
13:00–15:00    Fotografování před klíčovacím plátnem
13:30–15:00    Výroba koženkových sešitků
15:00–16:00    Máte nadpřirozené schopnosti? Nechte se otestovat!
Paranormální workshop spisovatele sci-fi Leoše Kyši, absolventa Slezské univerzity v Opavě

neděle 17/7
12:00–13:00    Industriální fotografie v kontextu zábavy – 1. část workshopu fotografa Jindřicha Štreita / Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty
12:00–14:00    Střih 8mm filmu
Oddělení Audiovizuální tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty / MgA.Tomáš Hoffmann Polenský
13:00–14:00    Jak poskytnout první pomoc
Ústav ošetřovatelství Fakulty veřejných politik / PhDr. Jana Haluzíková, Mgr. Pavlína Rabasová, Ph.D., a tým studentek
14:00–15:00     Jak se chovat v zemích třetího světa, abychom neohrozili své zdraví
Ústav ošetřovatelství Fakulty veřejných politik / doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS a Hana Maďarová
14:00–15:00    Velkomoravské křížky – výroba olověných šperků
15:00–16:00    Industriální fotografie v kontextu zábavy – 2. část workshopu fotografa Jindřicha Štreita / Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty
15:00–16:30    Modelování paleolitických sošek
16:00–17:00    Exotický vesmír – od inflace k černé díře
Ústav fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty / prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc. Přednáška a možnost počítačových simulací fyzikálních procesů v oblasti černých děr.
16:30–18:00    Výroba koženkových sešitků
17:00–18:00    Nejčastější konspirační teorie
s vámi probere předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos Leoš Kyša. Která přežije?

Všem vedoucím workshopů a jejich týmům děkujeme za zvednutí hozené rukavice – příležitosti ke skvělé reprezentaci Slezské univerzity v Opavě!
A co Vy, přijdete se také na festival podívat?