Svatby a svatební festivity v dějinách i současnosti

úterý 5. července 2016 8:23

2016 07 svatby 1

Autorka: Irena Korbelářová

OPAVA - V samém závěru června proběhly v prostorách Gastrocentra Slezské univerzity v Opavě na Hradecké ulici hned dvě akce věnované svatbám a svatebním slavnostem v kulturně historickém kontextu. Pořadatelem první z nich, mezinárodního workshopu na téma Svatby a svatební hostiny. Tradice, sebeprezentace, kulturní transfer, bylo Výzkumné centrum  pro kulturní dějiny Slezska a střední Evropy Filozoficko-přírodovědecké fakulty.

2016 07 svatby 3Za pozornost stojí, že v roli referujících na něm vystupovali vedle akademických pracovníků především studenti magisterských a doktorských oborů. Na workshopu odezněla široká škála příspěvků, ve kterých byly připomenuty svatby z prostředí vysoké středověké aristokracie (dcery Karla IV. české princezny Anny Lucemburské s anglickým králem Richardem II., známé dodnes v britské tradici jako „dobrá královna Anna“ či členky jejího doprovodu, dcery těšínského knížete Přemysla Nošáka Markéty s anglickým šlechticem Fedbriggem). Z pozdějšího období si posluchači vyslechli referát o svatbě rakouského císaře Leopolda s Markétou Marií Terezou Španělskou se zaměřením na vídeňský svatební banket a následné festivity. Zajímavý byl příspěvek o disciplinaci společnosti raněnovověkých slezských měst na základě svatebních řádů z Břehu, Vratislavi či Krnova, dokládajících snahu samosprávných městských institucí o přísnou regulaci podoby svatebních oslav v duchu striktního dodržování rozdělení městské společnosti do různých sociálních vrstev formou předpisů omezujících množství a kvalitu konzumovaných pokrmů, nápojů, množství svatebních hostů apod.

2016 07 svatby 2Blok věnovaný tradicím a zvykům otevřel příspěvek o svatebních koláčích v jeho gastronomických i rituálních variantách jakožto fenoménu nejen české a moravské, ale středoevropské kultury. Následovaly dva příspěvky rozšiřující teritoriálně a kulturně záběr workshopu o problematiku týkající se česko-polského, resp. polského prostředí. Nejprve byly zahraničními hosty dr Gładkiewiczem a mgr Dunaj stručně představeny předsvatební rituály spojené s výběrem partnerů, námluvami a zásnubami, z nichž nejzajímavější bylo u nás málo známé podávání symbolických pokrmů nonverbálně deklarujících odmítnutí nápadníka (černá polévka, kapr na černo ad.). Do současnosti účastníky přenesl příspěvek o tradicích spojených se svatbou neboli „wiesielym“ na Těšínsku a zvycích, jež se podle aktuálně provedeného dotazníkového průzkumu dodržují dodnes.

Poslední vystoupení workshopu, charakterizující způsob předsvatební prezentace a zobrazení svatebních obřadů a festivit formou oznámení a zvacích listů, resp. výtvarných děl a fotografií, bylo koncipováno do podoby stručné prohlídky mikrovýstavy Svatební oznámení a fotografie. Uspořádána byla ve spolupráci badatelů a studentů již jmenovaného výzkumného centra Filozoficko-přírodovědecké fakulty a Ústavu středoevropských studií Fakulty veřejných politik.

2016 07 svatby 4Na výstavě byly prezentovány originální ateliérové a reportážní fotografie, z nichž nejstarší vznikly v roce 1911 a další pak pocházely převážně z 30. a 50. let, a dále svatební oznámení tradičního i moderního, ba nezvyklého charakteru. Mikrovýstavu doplnily výjimečné kusy z výbav nevěst, především výšivky, porcelán či granátové šperky. Na výstavu a závěr workshopu zavítal i vzácný host, ředitel přední polské vědecké knihovny prof. dr hab. Jan Malicki, který se ve své profesi literárního vědce dlouhodobě zabývá kulinární problematikou a festivitami.

Obě kulturně-historické akce probíhaly souběžně s tradičním setkáním gastronomických specialistů z pěti evropských zemí International Gastronomy Seminary 2016. Podpořeny byly z projektů Institucionálního plánu Slezské univerzity v Opavě pro rok 2016 a Studentské grantové soutěže.

 

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015