Fyzikové Filozoficko-přírodovědecké fakulty skvěle prezentovali Slezskou univerzitu na světové konferenci v New Yorku

pátek 12. srpna 2016 8:13 Autor: Zuzana Urbánková

2006 08 UF NewYork 1

NEW YORK, OPAVA - Vědci a doktorandi z Výzkumného centra teoretické fyziky a astrofyziky a Výzkumného centra počítačové fyziky a zpracování dat Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě se nyní v létě zúčastnili v New Yorku nejvýznamnější konference věnované relativistické fyzice. Tyto konference se organizují vždy v tříleté periodě, tuto zatím poslední - GR 21 - zorganizovali fyzikové z Columbijské univerzity.

Seznam příspěvků (posterů a ústních prezentací) účastníků z naší fakulty:

Doktorští studenti:

Kateřina Goluchová:
Přednáška: ISCO frequencies for rotating neutron stars - simple and accurate formulae
Poster: Twin peak QPOs: modulation of accretion disc and boundary layer radiation by oscillating cusp torus

Arman Tursunov:
Poster: Bounded motion of charged particles near Kerr black hole in external magnetic field

Pavlína Jalůvková:
Poster: The solution for the black hole on the cosmological background

Vědečtí pracovníci:

Gabriel Török:
Přednáška: Constraining models of twin peak quasi-periodic oscillations with realistic neutron star equations of state

Eva Šrámková:
Poster: Black hole spin inferred from orbital models of high-frequency quasi-periodic oscillations

Andrea Kotrlová:
Poster: Super-spinning compact objects and models of high-frequency quasi-periodic oscillations

Pavel Bakala:
Poster: Life under a black sun

Jan Schee:
Poster: Motion of Photons in Bardeen and ABG Regular Spacetimes

Jiří Kovář:
Poster: Charged fluid tori in spherically symmetric gravitational and dipolar magnetic fields

Martin Kološ:
Poster: Ionized particles around Kerr black holes in the presence of uniform magnetic field

Daniela Pugliese:
Poster: Ringed accretion disks

Zdeněk Stuchlík:
Poster: String loop around black hole - applications

2006 08 UF NewYork 3

V New Yorku se setkalo a nejnovější výsledky výzkumů a výzkumné postupy si vyměnilo zhruba sto vědců z celého světa. Česká republika se rozhodně neztratila. Navazuje na einsteinovskou tradici započatou v roce 1912, kdy Albert Einstein položil během svého působení v Praze svou prací o principu ekvivalence základy Obecné teorie relativity,“ uvedl děkan FPF profesor Zdeněk Stuchlík. Z České republiky za oceán přiletělo celkem dvacet výzkumníků, více než polovinu z nich tvořili členové naší fakulty, kteří prezentovali výsledky svých výzkumů.
„Konference se nesla především v duchu grandiózní registrace gravitačních vln, jíž se otevřelo nové okno do vesmíru. Mnoho příspěvků bylo na GR21 věnováno právě tomu, jak toto otevřené okno využívat v budoucnosti,“ pokračoval děkan Stuchlík, který naší delegaci do New Yorku vedl a který je spoluautorem většiny zde přednesených příspěvků.  Podle jeho slov kolegové ze zahraničí jevili velký zájem o naše výzkumy týkající se pohybu elektricky nabitých částic a kapaliny v okolí tzv. magnetizovaných černých děr a neutronových hvězd. „Zaujal je také nový model tzv. prstencových disků kolem černých děr, který se mnou vytváří doktorka Daniela Pugliese.  Zajímavého ohlasu se dočkaly také práce věnované optickým efektům v okolí černých děr a superspinarů,“ doplnil.

2006 08 UF NewYork 4

Podle slov doktorandky Mgr. Kateřiny Goluchové, která se konference spolu se svými kolegyněmi a kolegy zúčastnila, měl celý náš tým možnost být přítomen na přednáškách nejvýznamnějších fyziků. „I přesto, že primárním úkolem velkých  konferencí je přispívat k  rozvoji znalostí a povědomí o věcech ve vašem oboru, je jejich dopad, především pro nás studenty, daleko širší.  Učí nás, že to co děláte, má smysl. Když je člověk mladý a ve fyzice má jen omezené znalosti, je přínosné vidět, že existují na světě lidé mnohem vzdělanější a ve vašem oboru  váženější, kteří se zabývají obdobnými tématy jako vy. Fyzika je nádherná disciplína založená na logice a faktech. Právě taková byla konference GR 21,“ vyjádřila se Kateřina.

Podrobnější informace o dění v New Yorku najdou zájemci na stránkách konference.

2006 08 UF NewYork 6

2006 08 UF NewYork 5