Nový magisterský obor Bohemistika navazuje na Českou literaturu

pondělí 5. září 2016 12:22 Autor: Martin Kůs

2016 09 Bohemistika cover

OPAVA - Vstříc požadavkům absolventů i stávajících studentů vychází od nadcházejícího akademického roku Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě. Ústavu bohemistiky a knihovnictví se podařilo akreditovat nový dvouletý navazující magisterský obor Bohemistika.

Obor poskytuje akademické vzdělání na magisterské úrovni v oblasti českého jazyka a literatury, čímž přímo navazuje na již vyučovaný obor Česká literatura. Podmínkou pro přijetí je právě absolvování bc. oboru stejného nebo podobného zaměření.

O novém oboru nám více řekl zástupce vedoucího Ústavu bohemistiky a knihovnictví, Mgr. Martin Tichý, Ph.D.

Jak je nové studium zaměřeno?
„Studium rozšiřuje a prohlubuje vzdělání získané v bakalářském stupni studia českého jazyka a literatury. Tedy rozvíjí znalosti studentů ve všech oblastech tohoto na naší univerzitě tradičního oboru: v synchronní i diachronní lingvistice, literární historii a literární teorii. Studenti by měli být schopni nahlédnout na obor i z trochu jiné perspektivy, již přináší důraz na metodologickou reflexi, měli by být schopni se orientovat v různých teoretických přístupech a metodologických koncepcích a kriticky je použít při analýze a interpretaci textů, při vlastní tvůrčí práci“

Jaká je jeho koncepce?
„Z toho, co jsem řekl, vyplývá především důraz, který je v novém oboru kladen na samostatnou práci studenta, jejímž vyvrcholením bude diplomová práce. Myslíme, že skladba předmětů přitom umožňuje kritické osvojení tradičních i moderních metodologických postupů v lingvistice i literární vědě, jež k tomu vytvoří potřebné podmínky. Jednotlivé disciplíny zachycují poznání jazyka ve všech jeho vývojových fázích a zaměřují se na teoretické i praktické rozvíjení komunikačních a stylistických kompetencí v mluvené i psané formě. V prvním ročníku máme předměty spíše upevňující a rozvíjející dosavadní znalosti, v druhém ročníku a v bloku povinně volitelných předmětů pak takové, které orientují studenty k novým oblastem.“

Kde se úspěšný absolvent může uplatnit?
„Absolvent se může uplatnit všude tam, kde je vyžadována především odborně praktická znalost jazyka a literatury. Jako příklady mohu uvést např. pozice v institucích pro komunikaci a styk s veřejností, v kulturních zařízeních, redakcích, nakladatelstvích, médiích či reklamě. Samozřejmostí je možnost působení v odborné sféře, třeba v literárních archivech, muzeích, knihovnách či akademických institucích.“

Na jakou dobu má Slezská univerzita akreditaci k tomuto oboru?
„Akreditaci jsme získali do 31. srpna 2020, a to včetně práva rigorózního řízení, tedy udělení titulu PhDr.“

Na závěr to nejdůležitější, jak je to s přijímáním přihlášek ke studiu?
„Po vydání rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR vypsala naše fakulta příjímací řízení na tento obor již pro nadcházející akademický rok 2016/17 jako mimořádné třetí kolo přijímacího řízení. Přihlášky je možné podávat do konce tohoto měsíce, tedy do 30. září 2016. Ústní příjímací zkoušky proběhnou v říjnu.