Čtrnáct studentů OPF získalo prospěchové stipendium

úterý 25. října 2016 10:40

2016 10 OPF stipka 3

KARVINÁ - Na začiatok by som chcela pogratulovať všetkým mojim študentským kolegom k získaniu prospechového štipendia. Určite mi dajú za pravdu oni, ale aj ostatní študenti, že počas celého roka sa nájdu skúšky, ktoré človek zvládne ľavou zadnou a inokedy zas prídu predmety, nad ktorými musíme sedieť naozaj hodiny, aby sme ich zvládli.  Moja cesta za prospechovým štipendiom sa začala úplnou náhodou. Na začiatku zimného semestra sa mi ani nesnívalo, že sa dostanem medzi tých pár študentov, ktorí patria v študijných výsledkoch medzi TOP. Počas semestra som si plnila svoje povinnosti tak ako predtým. Poctivo, aby som bola s výsledkami spokojná. Prišlo 2016 10 OPF stipka 2skúškové obdobie a učenie sa na skúšky. Prvé skúšky sa mi podarilo zvládnuť s veľmi dobrými výsledkami a tu sa mi začala zjavovať myšlienka prospechového štipendia.
Tak som sa tak opatrne a s malou dušičkou povzbudzovala aj k ďalším dobrým výsledkom zo skúšok. Keď som zimný semester ukončila s priemerom, ktorý postačuje na prospechové štipendium, s výzvou som sa pustila do toho letného. Zapracovala som na seminárnych prácach a priebežných testoch až opäť prišiel čas skúšok. Na skúšky sa pripravujeme spoločne a nebolo tomu inak ani teraz. Keďže mám spolubývajúcu z rovnakého ročníka a odboru, pred každou skúškou sme si spolu opakovali, pomáhali sme si a hecovali sa k dobrým výsledkom. Mali sme spoločnú cestu a spoločný cieľ, ktorý sme chceli zvládnuť.  Nakoniec sa to skončilo tak, že sme obe získali prospechové štipendium. Ten pocit, keď sme zvládli poslednú skúšku a videli sme ten priemer, bol neopísateľný. Pocit šťastia a radosti mi úplne naplnil celé telo, hlavu a neskôr sa konal aj malý prípitok s mojou spolubývajúcou a kamarátmi k tomuto úspechu. Najhoršie bolo čakanie počas leta, či sme sa dostali medzi 10 najlepších študentov z ročníka. Keď sme sa ale dozvedeli už v novom školskom roku, že tam sme, boli sme nadmieru spokojné, že tá drina počas predchádzajúceho roka sa vyplatila. Čerešničkou na torte bolo zistenie, že počet študentov, ktorí dostanú štipendium, je len sedem. Mohli sme sa tešiť z väčšej sumy peniažkov, ktoré sa nám ako študentom vždy zídu. Nakoľko som už v poslednom ročníku nadväzujúceho štúdia, ďalšie prospechové štipendium už nedostanem. Ale takéto príjemné oživenie a radosť na konci štúdia sa naozaj vyplatí.

Text: Bc. Jana Brtáňová

Prospěchovou stipendium je finanční obnos, který získají studenti za dosažení výborných studijních výsledků. Podrobnější pravidla pro udělování stipendií za vynikající studijní výsledky obsahuje vnitřní předpis fakulty. V akademickém roce 2015/2016 bylo v rámci Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné oceněno celkem 14 studentů, kteří získali prospěchové stipendium v celkové výši 200 tis. korun. Výše získaných stipendií se pohybuje od 12 po 23 tisíc korun.

2016 10 OPF stipka 1Môj príbeh začína v prvom ročníku nadväzujúceho štúdia. V čase, keď som sa rozhodla študovať PEM - špecializácia: marketing a obchod. Už vtedy som vedela, že štúdium nebude jednoduché. Úprimne povedané, mala som obavy, či vôbec štúdium zvládnem. Veľmi dobre som vedela, že nastanú kruté časy a ja sa budem musieť viac ako pred tým venovať škole.  Trúfam si povedať, že patrím medzi poctivých študentov a na predmety, ktoré si to vyžadujú sme sa ja a moji kamaráti zodpovedne pripravovali. Postupne uplynul prvý semester a boli zdolané prvé priebežné testy, seminárne práce a diskusie. Začalo sa skúškové obdobie a my sme sa chytali priam za hlavu, koľko skúšok nás čaká, ale zvládli sme to! Bola som milo prekvapená zo svojich výsledkov a s výsledným priemerom. V tom čase, som bola zo sebou spokojná a vznikla myšlienka o prospechovom štipendiu.  Povedala som si, že prioritou pre mňa je úspešne ukončená skúška.
Čas preletel a opäť nastalo skúškové obdobie letného semestra, čomu predchádzala nervozita, nespavosť, učenie, čas venovaný knihám ale dobré výsledky sa postupne dostavili. Skúškové obdobie som však neprežívala sama, ale so svojou spolubývajúcou. Spoločne sme našli spôsob ako sa učiť spoločne a urobiť si z učenia zábavu. Mali sme spoločný cieľ a pred nami bola posledná a zároveň najťažšia skúška a ja som vedela, že musím dostať známku s hodnotením za A, inak môžem na dobrý prospech úplne zabudnúť. Podarilo sa, posledná skúška dopadla na výbornú a ja som bola šťastná a tešila sa s kamarátmi, že sme to zvládli. Áno zvládli, ale nemali sme istotou či sme sa naozaj ocitli v top desiatke. Na výsledok sme čakali priam večnosť ale na moment, keď bol zverejnený výsledok nikdy nezabudnem. Bol to veľmi očarujúci pocit úspechu. Tešili sme sa, že sme to zvládli.  Pýtate sa aký je to pocit dostať prospechové štipendium? Každý z nás Vám odpovie, že príjemný. Snaha a čas venovaný knihám sa skutočne vyplatil. Ani Vám nepríde, že to bolo extra náročné, práve naopak. Jediným návodom, ako sa dostať k prospechovému štipendiu je Váš čas, ktorý musíte venovať svojmu štúdiu a knihám. Ja som však presvedčená, že veľkú úlohu zohráva šťastie. Pre každého ma šťastie iný význam. V mojom prípade bolo šťastie aj moja spolubývajúca, s ktorou si veľmi rozumieme. Najmä počas letného semestra sme mali spoločný cieľ- mať dobrý prospech. Spoločne sme sa učili, skúšali, vzájomne sa podporovali,  ale aj vzájomne tešili z úspechu. Bolo to o to jednoduchšie, že sme boli dve a spoločne sme zdolávali cieľ. Na druhej strane, nie nadarmo sa hovorí, že šťastie praje pripraveným. Dôležité je aj to, ako sa vyspíte, aký máte deň, ako vám to myslí v hlave, aký dostanete test, ako uvažujete, aký ma učiteľ deň a samozrejme mnoho ďalších okolností. Verím že aj ostatní študenti (srdečne GRATULUJEM), ktorí získali prospechové štipendium mi dajú za pravdu, že sme museli vynaložiť veľa úsilia, ale stálo to zato.

Text: Lenka Odrobiňáková