AKTUALIZOVÁNO: Noví senátoři byli zvoleni

pondělí 27. února 2017 9:10 Autor: Martin Kůs

2017 02 volby ilustracka 2

OPAVA, KARVINÁ – Poslední celý únorový týden byl na součástech Slezské univerzity v Opavě ve znamení volby členů nového Akademického senátu Slezské univerzity v Opavě na následující období tří let. Své zástupce v nejvyšším orgánu veřejné vysoké školy volili jak studenti, tak akademičtí zaměstnanci. Jak to vše dopadlo?

Jako první se k urnám vypravili v Karviné. Podle předsedkyně dílčí volební komise Ing. Ivany Koštuříkové, Ph. D., zde ze 2 492 studentů odvolilo jen 292, což ale znamenalo sice těsné, ale přesto dostatečné procento pro platnost volby (11,72%). Za Obchodně podnikatelskou fakultu byli do komory studentů zvoleni:
•    Bc. Patrik Kováč, posluchač 1. ročníku nav. studia programu Ekonomika a management
•    Bc. Daniel Kvíčala rovněž posluchač 1. ročníku nav. studia programu Ekonomika a management
•    Ing. Adéla Chromčáková, posluchačka 2. ročníku doktorského studia programu Ekonomika a management

O poznání zodpovědnější byli na OPF akademici. Těch se zúčastnilo celkem 45 ze 79 oprávněných, tedy 56,96%. Je budou v senátu zastupovat:
•    Ing. Tomáš Werner, asistent KEVS
•    dr. Ing. Ingrid Majerová, zástupkyně vedoucí katedry a odborná asistentka KEVS
•    Ing. Werner Bernatík, Ph.D., odborný asistent KEVS
•    Ing. Kamila Turečková, asistentka KEVS

OPF - vysledky 1. kola:  komora zaměstnanců        komora studentů

Na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě byli zvoleni jen členové komory zaměstnanců, studenti se k volbám dostavili v minimálním počtu (6,9%), což na platnost volby nestačilo. Proto se zde připravuje druhé kolo volby zástupců do studentské komory. Podle harmonogramu 2. kola voleb si studenti budou své zástupce volit ve dnech 27. února až 1. března 2017.
To účast zaměstnanců na FPF překročila padesát procent, konkrétně se jednalo o 53,4%. Sedmasedmdesát platných hlasů (volit mohlo 146 akademiků) poslalo do senátu tuto čtveřici:
•    doc. PhDr. Gabriela Rykalová, Ph.D., vedoucí Odd. germanistiky Ústavu cizích jazyků FPF
•    Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D., zástupce vedoucího Institutu tvůrčí fotografie FPF
•    Mgr. Martin Urbanec, Ph.D., Ústav fyziky FPF
•    PhDr. Petr Vojtal, Ústav historických věd FPF

Studenti si své tři zástupce zvolili až ve druhém kole. Kdo to je?

•    Lukáš Robenek, posluchač 2. ročníku bakalářského oboru Gastronomie, hotelnictví
     a turismus
•    Jiří Skácelík, posluchač 3. ročníku bakalářského studia oboru Historické vědy
•    MgA. Mgr. Ondřej Durczak, posluchač 1. ročníku doktorského studia oboru Filmové,
     televizní a fotografické umění a nová média

FPF - vysledky:  protokol o volbě 1. kola   protokol o volbě 2. kola

Na nejmenší ze součástí univerzity, Matematickém ústavu v Opavě, se volí jeden zástupce bez ohledu na to, zda se jedná o studenta či zaměstnance. Plný počet všech vhozených hlasů tak získal RNDr. Vladimír Sedlář, CSc., odborný asistent MU.
Jak nás informovala Bc. Zuzana Kasáková, předsedkyně dílčí volební komise MU, ze 133 oprávněných voličů k urně přišlo 20 z nich, tedy 15,04%. To k platnosti volby stačilo.

MU - vysledky 1. kola: protokol o volbě

Ve čtvrtek a v pátek pak volili své senátory na Fakultě veřejných politik v Opavě.
Své senátory zde volilo 32 zaměstnanců (z 53 oprávněných), což znamenalo 60,38%.  Všechny hlasy byly platné a rozhodly o tom, že pro období 2017 až 2020 budou zájmy fakulty hájit:
•    Mgr. Petr Hušek, Ph.D., Ústav středoevropských studií FVP
•    PaedDr. Miroslav Pilát, Ph.D., Ústav veřejné správy a regionální politiky FVP
•    Mgr. Jiřina Hosáková, Ph.D., Ústav ošetřovatelství FVP
•    Mgr. Pavlína Rabasová, Ph.D., Ústav ošetřovatelství FVP

Také zde ale dorazilo k volbě výrazně méně studentů, než zaměstnanců. Bylo to 138 posluchačů z 988 oprávněných, tedy 13,97%. Protože tak byla překročena povinná desetiprocentní účast, v "celouniverzitním" akademickém senátu za studenty zasednou:
•    Martin Pavlík, posluchač 1. ročníku oboru Všeobecná sestra
•    Štěpán kupčík, posluchač 1. ročníku oboru Všeobecná sestra