Polští doktorandi Institutu tvůrčí fotografie Arkadiusz Gola a Krzysztof Gołuch bodovali v prestižní fotografické soutěži Grand Press Photo 2017

čtvrtek 1. června 2017 7:55 Autor: Ondřej Durczak

2017 06 01 ITF Polsko 3

POLSKO, OPAVA - Do polské soutěže novinářské fotografie Grand Press Photo bylo letos zasláno přes 5200 snímků. Slavnostní předání cen výhercům proběhlo 18. května v důstojném prostoru kina Kultura ve Varšavě. Předsedou poroty byl slavný italský fotoreportér Francesco Zizola.

Velkého úspěchu v soutěži dosáhl doktorand Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě Arkadiusz Gola (snímek vpravo), který získal první cenu za samostatnou fotografii v kategorii Sport. Černobílý snímek (nahoře) vzniklý v hornoslezském polském městě Świętochłowice zachycuje fotbalové utkání malých chlapců kdesi v zapadlém koutě dvorků dělnické kolonie. Prostota herních prostředků, nápisy a vzkazy místních na zdech cihlových domů, místo dlažby udusaná hlína a nakonec i pozice chlapce, to vše vypovídá o místních sociálních podmínkách.

2017 06 01 ITF Polsko 2Problematiku lidí v bývalé průmyslové oblasti zpracovává Gola se svým fotoaparátem už více než dvě desítky let. Žije a fotografuje v polském městě Zabrze. Zde a v okolí této bývalé průmyslové metropole se soustředí na horníky a hutníky v jejich práci i v důchodovém věku. Fotografuje proměny města i pozůstatky masivního průmyslu minulých desetiletí, ale i těchto měsíců, protože například poslední černouhelný důl byl v Zabrze uzavřen v loňském roce. Mezi nejznámější fotografické soubory Arkadiusze Goly patří Ženy z dolů, Lidé z uhlí nebo Riviéra. Je také autorem několika fotografických i teoretických knih.

Za pozornost stojí také projekt V práci dalšího doktoranda Krzysztofa Gołucha, který se v soutěži Grand Press Photo umístil ve finále a byl nominován na hlavní cenu ve velmi náročné kategorii Dokumentární projekt. Cyklus, který Gołuch v soutěži představil, pojednává o hendikepovaných lidech a jejich začlenění nejen do společnosti, ale i na trh práce. Téma lidí s hendikepem autor dlouhodobě sleduje a vydal jej například v knize Každý sedmý (snímek dole).

V soutěži a kategorii Každodenní život získal 1. cenu bývalý student ITF Tomasz Lazar za sugestivní barevný snímek lovce Pokemónů na tokijské ulici.

2017 06 01 ITF Polsko 4

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015