Opava hostila přednášky významných odborníků z oblasti relativistické astrofyziky

pátek 9. března 2018 7:08 Autor: Ondřej Durczak

2018 02 28 UF Pednkov den 1

OPAVA - Poslední únorový den byl na Opavském Ústavu fyziky ve znamení jednodenního workshopu, na který se sjeli významní odborníci z různých končin Evropy. Celý workshop byl pod taktovkou profesora Abramowicze, celosvětově uznávaného odborníka na problematiku akrečních disků v okolí neutronových hvězd či černých děr.

2018 02 28 UF Pednkov den 2Po profesorově úvodním slově se před obecenstvem vystřídali například doktorka Odele Straub, původem švýcarská astrofyzička, která mluvila o možnostech získávání informací o rotaci černých děr ze současného pozorování. Následovala přednáška portugalského profesora Vitora Cardosa, která byla věnována jednomu z největších objevů fyziky poslední doby - pozorování gravitačních vln. Výklad byl doplněn vystoupením třetího významného hosta, odborníka na pohyb paprsků v silném gravitačním poli, Michala Bursy z Akademie věd České republiky. Profesor Stuchlík, děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, přispěl svou přednáškou o nahých singularitách – objektech, které porušují dosud nepotvrzenou hypotézu tzv. kosmické cenzury.