Mladou fotografii z opavského Institutu si teď mají možnost vychutnat také návštěvníci její instalace v Nimes

pátek 22. března 2013 7:51

2013-03-22 ITF blahova lenkaNikdy nekončící se jeví série domácích i zahraničních skupinových výstav domácích i zahraničních posluchačů a čerstvých absolventů Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Ve výčtu míst jejich zasazení jen od doby, kdy si toto pracoviště připomnělo dvě desetiletí existence, by v této řadě, podobnými prezentacemi zahájené už na jaře 2010, nechyběla ani naše největší kulturní centra (postupně Brno, Praha, Ostrava, Liberec), ale ani Oxford, Kolín nad Rýnem, Bratislava, Vilnius… Nyní ji rozšiřuje Nimes.

Nejen četná polská města, která se do předchozí bilance ani náznakem nevešla, ale, jak se zdá, též Francie si ITF velmi dobře pamatuje. Setkání fotografie v Arles (příkladně v roce 2008 s ukázkami z tvorby Dity Pepe a Terezy Vlčkové), fotografické bienále v Lyonu nebo festival Transphotographiques v Lille jsou událostmi, do jejichž análů se ITF už zřejmě nesmazatelně zapsal. Svědčí o tom skutečnost, že jeho vedoucí prof. PhDr. Vladimír Birgus zahájil 26. března v Galerii Le Lac Gelé v Nimes reprezentativní výstavu „Mladí fotografové Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě“. Potrvá do 17. dubna.

ITF k ní byl pozván známou místní uměleckou školou, École Supérieure des Beaux-Arts, jejíž prezident Daniel-Jean Valade ani generální ředitel Dominique Gutherz s dalšími členy její umělecké rady na vernisáži nechyběli. Spolu s nimi se hostiteli opavské fotografické mise do Nimes stali i prezident města Jean-Paul Fournier a ředitel citované galerie Jacques Lafont.

Projekt prezentace mladé fotografie ITF není myšlenkou novou. V paměti je ještě mimořádný úspěch podobné výstavy - Mladá česká fotografie - v litevské metropoli Vilniusu (Galerie Prospekto v nejfrekventovanějším centru města) na podzim 2011. Práce již vzpomenuté T. Vlčková a dále Barbory Prášilové, Barbory a Radima Žůrkových, Lenky Bláhové (její fotografii z roku 2011 nazvanou "Uvnitř sebe" reprodukujeme), Jaroslava Kociána, Kristýny Erbenové, Jany Hunterové, Roberta Kisse či Svatopluka Klesnila se těšily diváckému i mediálnímu ohlasu až na úrovni vysílání prvního programu litevské televize. Ke stvrzení tradičně dobrého jména české fotografie v Litvě přispělo tehdy také mezinárodní fotografické sympozium v Nidě, kde byla tvorba tehdejších posluchačů ITF představena ještě v širším rozsahu.

Nimes v regionu Languedoc-Roussillon a departmentu Gard je po kulturní stránce jedním z výjimečně vyspělých center francouzského jihu. Kontakt ITF se jmenovanou uměleckou školou v těchto souvislostech nabývá na prestiži. Ale též pro fotografa nabízí Nimes mnohá témata, takže aparát Vladimíra Birguse určitě v nečinnosti nezůstane. Jsem si jist, že některé z nyní ve Francii nově pořízených snímků se v budoucnu stanou organickou součástí příštích autorových výstav, z nichž ta dosud poslední, rozsahem patřící vůbec k největším, jen nedávno skončila v prostorách novojičínského zámku.