Před celostátním finále soutěže mladých historiků se oba zástupci naší univerzity představí opavskému publiku

úterý 2. dubna 2013 9:03

Opavský Historický klub každoročně prezentuje přednášku zástupců Slezské univerzity (SU) v Opavě na celostátní studentské vědecké konferenci „Historie“. Nejinak tomu je i letos, kdy Ústav historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty SU budou zastupovat studenti navazujícího magisterského oboru Bc. Lucie Lukačková a Bc. Jiří Málek.

Oba dostanou příležitost si své vystoupení naposledy před konferencí zkusit tzv. „nanečisto“ ve středu 3. dubna od 18 hodin v expozici Cesta města v Obecním domě v Opavě. Ohlášená délka každého z referátů představuje 15 minut a organizátoři počítají s následnou diskusí.

Lucie Lukačková bude hovořit na téma „Z deníku hraběte Viléma Lichnovského. Neznámá kapitola ze života Kateřiny Vilemíny Zaháňské (1823-1824)“. Těžištěm jejího výkladu se stane Vilémův milostný vztah s vévodkyní K. V. Zaháňskou. Dochovaný Vilémův deník nám umožňuje udělat si obrázek o tom, s kým se oba stýkali, čemu se věnovali, ale také například o tom, jakými zdravotními problémy trpěli.

Poté Jiří Málek představí neméně atraktivní téma „Prostředky symbolické komunikace ve slavnostních vjezdech přemyslovské doby“. Podrobně v něm seznámí se specifickými prostředky symbolické komunikace, využívanými při ceremoniálu slavnostních vjezdů, a to zdaleka nejen panovnického charakteru, se zvláštním zřetelem právě na období raného a vrcholného středověku.

„Dvojitou“ přednášku obou jmenovaných pořádá Historický klub ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací OKO. Přijďte si poslechnout zajímavá témata a podpořit oba studenty před jejich účastí na celostátní konferenci.