Astrofyzik Zdeněk Stuchlík fotoaparát neodkládá a v Karviné se teď chystá představit soubor Metamorfózy

pátek 26. dubna 2013 7:57

2013-04-26 stuchlik1Galerie Zdravě město v prostorách foyeru Obchodně podnikatelské fakulty na Univerzitním nám. v Karviné se od 2. května (vernisáž v 17.30 hodin) stane místem konání výstavy fotografií prof. RNDr. Zdeňka Stuchlíka, CSc., děkana Filozoficko-přírodovědecké fakulty (FPF). Profesí astrofyzik tu nabídne návštěvníkům soubor nesoucí označení Metamorfózy.

Je tomu právě 11 let, kdy se dal prof. Z. Stuchlík nedávno zemřelým tajemníkem Institutu tvůrčí fotografie FPF Vojtěchem Bartkem přesvědčit, aby zveřejnil své snímky ze studijního pobytu v norském Bergenu. V prostorách budovy na Bezručově nám. 13 se v místech, kde tehdy sídlil Institut (přízemí), konala také předvernisáž prezentace. Předvernisáž proto, že nedlouho poté, konkrétně od 13. května 2002 byly tyto Stuchlíkovy fotografie představeny a vernisáží uvedeny v tehdejším Univerzitním klubu - čajovně Bludný kámen na Dolním nám. v Opavě, kde o nich promluvili Jindřich Štreit a Jiří Siostrzonek.

Už tehdy jimi autor zaujal. Bergenské imprese ho odhalili nejen jako citlivého krajináře, jenž se umí vnořit do hloubky viděného, ale též citlivého pozorovatele atmosféry zvěčňovaného místa, kladoucího důraz na propojení přírody s denní realitou i na postižení nabízených výtvarných detailů. Přišly četné další výstavy (např. v litevské metropoli Vilniusu a v Linacre College v Oxfordu), Ostravskou univerzitou a nakladatelstvím Tilia v Šenově byla vydána monografie (Svatava Urbanová - Hledání souvislostí; podoby a proměny fotografií Zdeňka Stuchlíka, 2007), ale hlavně, výrazně se změnil autorův rukopis.

O tom vás Metamorfózy v podobě velkoformátových fotoobrazů v Galerii Zdravé město v Karviné nepochybně přesvědčí. Tím víc, že výstavu zahájí právě ten, kdo ke Stuchlíkově tvorbě veřejně promluvil vůbec poprvé, prof. Mgr. Jindřich Štreit z Institutu tvůrčí fotografie. Tentokrát už se v jeho pohledu neobjeví slavný termín „hvězdopravec“, který před 11 lety v Univerzitním klubu v pozitivních souvislostech k úsměvu všech přítomných použil. Bude hovořit zvláště o Stuchlíkově tvůrčí cestě, v mnoha ohledech pozoruhodné a četné prezentace si zasluhující, a to mimo jiné též pro její proměny.

Foto: Cenný dokumentární snímek Vojtěcha Bartka z vernisáže první výstavy fotografií Zdeňka Stuchlíka v květnu 2002 v Opavě. Autor uprostřed, vlevo Jindřich Štreit, vpravo Jiří Siostrzonek.