Nad podmínkami pro práci badatelů u německy mluvících sousedů se zamyslí opavští studenti historie

čtvrtek 2. května 2013 10:27 Autor: Martin Kůs

OPAVA - Jak pracují historici v Německu a v Rakousku? Jsou tamní podmínky pro výzkum a hledání minulosti stejné, lepší či horší než u nás? A jak tam vlastně naše odborníky přijímají? To jsou jen některé otázky, nad kterými se chtějí v pondělí 6. května od 18 hodin (učebna M6, budova Masarykova třída, Opava) zamyslet a s posluchači podělit tři doktorandi Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty.

Mgr. Veronika Marková, Mgr. Ladislav Vaverka a Mgr. Petr Chlebec posluchače seznámí se svými zkušenostmi ze studijních pobytů na univerzitách ve Vídni a Marburgu. "Ten, kdo naše pozvání přijme, se může se těšit na jejich postřehy z návštěv tamějších archivů a knihoven i na praktické rady k pobytu v Rakousku a Německu,“ shrnul obsah setkání Martin Sosna, předseda Opavské pobočky Sdružení historiků České republiky (Historický klub 1872), jenž akci připravuje.
„Budu hovořit o podmínkách a pravidlech, která jsou pro bádání v zahraničí, resp. v Rakousku, platná a která se od podmínek na badatelských pracovištích v ČR mohou lišit. Přiblížím své zkušenosti z práce v Rakouském národním archivu (Österreichisches Staatsarchiv) a jeho oddělení Haus- Hof- und Staatsarchiv a také se zaměřím na studijní a badatelský řád v Rakouské národní knihovně (Österreichische Nationalbibliothek), kam spadá i Oddělení sbírek rukopisů a starých tisků (Sammlung von Handschriften und alten Drucken), které svým charekterem stojí někde na pomezí knihovny a archivu,“ anotuje svoji část Veronika Marková a dodává, že by zároveň chtěla posluchače ve zkratce seznámit s tím, k jaké literatuře a archivnímu materiálu se na těchto pracovištích mohou dostat.

Na přednášku, která se uskuteční jako jedna z akcí projektu Historizace střední Evropy č. CZ.1.07/2.3.00/20.0031, který je řešen v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR, jsou zváni nejen studenti-historici, ale vlastně každý, koho jeho práce může do archivů a badatelen zavést.
Událost má také svoji stránku na facebooku, tu najdete zde.

2013 05 06 - beseda o zkuenostech v archivech