Na finále soutěže studentů ve vědecké odborné činnosti je Matematický ústav Slezské univerzity dobře připraven

pondělí 6. května 2013 9:17

2013-05-06 mu dolezelovaMatematický ústav (MÚ) v Opavě se ve dnech 21. - 23. května znovu stane hostitelem finále soutěže studentů vysokých škol ve vědecké činnosti v matematice a informatice. Také její letošní ročník vyhlásily Česká matematická společnost Jednoty českých matematiků a fyziků a Slovenská matematická spoločnosť Jednoty slovenských matematikov a fyzikov.

Důvodů k tomu, že pro finále byl vybrán MÚ je víc, ten hlavní ale pramení ze vztahu tohoto pracoviště ke Studentské vědecké odborné činnosti SVOČ, jejíž novodobá historie se píše od roku 2000.

V květnu 2001 byl hostitelem finále SVOČ přímo MÚ. V sekci Matematická analýza získala prvenství Petra Šindelářová, v sekci Matematické struktury obsadila 3. místo Alžběta Haková, pozornost porotců, mezi nimiž pracovaly i doc. Kristína Smítalová a doc. Oľga Krupková z MÚ, si vysloužila také práce Marka Lamparta. V roce 2002 vyhrála v sekci Matematické struktury práce A. Hakové, M. Lampart obsadil v sekci Matematická analýza 2. místo, Peter Sebestyén byl oceněn čestným uznáním. A výčet by mohl pokračovat jmény Renaty Otáhalové (2. místo v sekci Matematické struktury ve SVOČ 2003), znovu A. Hakové (3. místo), Gabriely Dvorníkové a opět P. Sebestyéna (oba čestné uznání, všichni 2003). Na tyto výsledky navázaly Michaela Čiklová (Mlíchová) 3. místem v roce 2004 a vítězstvím rok poté, vždy v sekci Matematická analýza, a Veronika Kornecká čestným uznáním v téže sekci (SVOČ 2005). S nimi se z těchto úspěchů radovali jejich učitelé Jaroslav Smítal, Oľga Krupková, Marta Štefánková, Petr Sosík, Tomáš Kopf, Michal Marvan a Michal Málek.

Prvně jmenovaný prof. RNDr. J. Smítal, DrSc., si záhy připomene, že se před půl stoletím (1964) jako student sám SVOČ poprvé zúčastnil. Tehdy ale v oborech Matematika a Fyzika soutěžila pouhá desítka uchazečů. Při opavském finále SVOČ v roce 2001, k němuž po deseti letech, kdy byla tradice česko-slovenských soutěží přerušena, znovu přijelo i šest posluchačů z Univerzity Komenského v Bratislavě, posuzovala porota 36 přihlášených prací uchazečů z devíti fakult. „Jejich vysoká kvalita velmi mile překvapila,“ uvedl tehdy za vyhlašovatele soutěže RNDr. Jiří Rákosník, CSc., předseda matematické vědecké sekce Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF), s tím, že ve SVOČ není poražených. „O Opavě se přirozeně v našich odborných krizích už nějakou dobu dobře ví, ne nadarmo bylo MÚ svěřeno konání sjezdu JČMF v létě příštího roku,“ dodal dr. Rákosník (sjezd JČMF proběhl v minoritském klášteře v Opavě v červenci 2002).

Ani tentokrát nezůstane MÚ v závěrečném kole SVOČ bez zastoupení. Naopak, příprava k němu tvořila též součást programu výjezdního hodnocení aktuálních výsledků dosažených ve vědě a výzkumu (2. - 4. května v Jeseníkách), jež právě v jarním termínu svolává vedení MÚ každoročně. „Konkurence je velká, v závěrečném kole soutěže představí své prezentace 61 účastníků, a to v osmi matematických a dvou informatických sekcích, “ říká předsedkyně organizačního výboru doc. RNDr. Marta Štefánková, Ph.D., z MÚ, jejímiž kolegy v něm jsou vědecko-pedagogičtí pracovníci Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy prof. RNDr. Luboš Pick, CSc., DSc., a doc. RNDr. Daniel Hlubinka, Ph.D. Pořadatelský tým doplňují za MÚ ještě Jiřina Böhmová a Mgr. Aleš Ryšavý.

Foto: Svůj příspěvek připravený na blížící se závěrečné kolo SVOČ v matematice a informatice prezentuje studentka 5. ročníku oboru Matematická analýza na MÚ v Opavě Jana Doleželová.