Úterý 21. května bude v Opavě i v Krnově ve znamení polské poezie

pondělí 20. května 2013 11:52 Autor: Martin Kůs

2013 05 MoledaKRNOV, OPAVA – Hned dvě setkání s polskými literáty a jejich dílem mají možnost absolvovat 21. května milovníci poezie z Krnova a Opavy.
Nejprve se na radnici Městského úřadu v Krnově od 15 hodin uskuteční představení knihy básní dr Jacka Molędy (1964) z Ratiboře Šel jsem pro chleba (vpravo na snímku s Liborem Martinkem). Do češtiny ji přeložil neúnavný propagátor česko-polských kulturních a literárních kontaktů doc. PhDr. Libor Martinek, Ph.D., z Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity a osobně v Krnově jejího autora i knihu představí. Kromě polské poezie se přítomní seznámí také s publikací Klíč k domovu krnovského pedagoga, historika a kronikáře Mgr. Vladimíra Bluchy (1931). Její představení bude provázeno promítáním fotografií dokumentujících historický Krnov.

Ve stejný den (tentokrát od 19 hodin) proběhne v Klubu Art opavského Obecního domu další literární akce. Bude jí křest výboru poezie prof. dr hab. Zbigniewa Chojnowského (1962) působícího na Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, který opět přeložil opavsko-vratislavský bohemista a polonista Libor Martinek. Navíc se stane i průvodcem večera, v jehož programu zazní básně v originální polštině a také v českém překladu. Přednesu se ujme emeritní člen činohry Slezského divadla v Opavě Emanuel Křenek, o hudební doprovod se postará Jan Hanousek.
Akce se uskuteční v rámci pravidelných přednášek opavské pobočky Literárněvědné společnosti Akademie věd ČR, kterou na Slezské univerzitě v Opavě založil právě doc. L. Martinek.