Výklad Pavla Šopáka o možnostech muzejní prezentace umění Slezska uzavře cyklus uměnovědných přednášek

úterý 28. května 2013 8:38

2013-05-28 sopakTečkou za šestidílným květnovým cyklem uměnovědných přednášek Ústavu historických věd (ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty se stane výklad doc. PhDr. Pavla Šopáka, Ph.D., o umění ve Slezsku očima muzeologa. Do historické výstavní budovy Slezského zemského muzea (SZM) v Opavě je připravován na 3. června a začne v 17 hodin.

„Přednáškový cyklus Umění na Moravě a ve Slezsku; meze a možnosti interpretace si alespoň krátké ohlédnutí zasluhuje,“ říká doc. P. Šopák. Hlavní důvod k němu vidí v tom, že byl na ÚHV prvním svého druhu. „Ale nejen to. Rád bych vyzdvihl jeho středoevropské zaměření na Moravu a Slezsko i postižení období od středověku až po současnost, a to v pohledu na vývoj malířství, sochařství, ale rovněž architektury,“ připomíná zástupce vedoucího ÚHV. Dodává, že předznamenal další připravované aktivity oddělení muzeologie a památkové péče tohoto pracoviště. „Do období přelomu září a října chceme totiž zasadit jiný blok přednášek, které do Opavy přivedou přední odborníky z Prahy, Brna a Bratislavy,“ přibližuje doc. Šopák a ve stejné době počítá s prezentací titulu Vademecum muzeologie. „Jde o první publikaci tohoto typu za celou dobu výuky oboru v Opavě,“ upozorňuje (muzeologie je jedním z těch oborů, které byly nabízeny tehdejší opavskou Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity hned v počátku její existence v roce 1990 – pozn. autora).

V květnu na ÚHV pozval převážně spolužáky ze svých olomouckých studií, působící nyní na Univerzitě Palackého a na Ostravské univerzitě. „Zvláštní zmínku ale vyžaduje především účast polských kolegů z Uniwersytetu Kardynala Stefana Wyszyńskiego (prof. Waldemar Deluga, dr. Ania Czyz). Prvním pracovním kontaktem s Opavou byli doslova nadšeni a hned nabídli reciproční spolupráci v rámci programu Erasmus,“ hodnotí a celý odpřednášený cyklus oceňuje po obsahové a metodologické stránce. „Poukázal též na bílá místa výzkumu a evokoval otázky o pátrání po těch pravých dimenzích hodnot dějin umění, čímž podstatu vysokoškolského studia naplnil. Často není vůbec potřebné je hledat výhradně v mnohem větších kulturních centrech. Slezsko je toho učebnicovým příkladem,“ potvrzuje.

Přednášky zaštítil právě realizovaný evropský projekt Popularizace nejnovějších výzkumných a vědeckých výsledků ÚHV v rámci středoevropské komparace (řešený v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost). Nejinak tomu teď bude u závěrečného Šopákova výkladu přímo v prostředí SZM. „Nedávným ziskem ocenění Ministerstva kultury ČR Gloria musaealis v kategorii muzejní počin roku 2012 za rekonstrukci výstavní budovy a expozice Slezsko úsilí o využití možností, jež dějiny Slezska nabízejí, nekončí,“ soudí doc. P. Šopák. Přednáškou hodlá nabídnout možné odpovědi na to, jak v prostředí muzeí prezentovat výtvarné umění, jemuž v SZM s ohledem na jeho charakter uměleckoprůmyslového muzea patří zvláštní postavení, jak ho vyhodnotit, začlenit do kontextu a co nejvhodněji nabídnout veřejnosti. „Chci se dotknout i příštích záměrů. Přípravy výstavy Znamení vertikál, jež úzce souvisí s požadavkem na vytvoření modelu diecézního muzea,“ naznačuje. Myšlenku vzniku diecézního muzea přitom pokládá za vysoce aktuální, nosnou a nanejvýš naléhavou.

Foto: Doc. PhDr. Pavel Šopák, Ph.D., při únorové přednášce o vývoji architektury, která se konala v mongolské jurtě postavené v parku u opavského Obecního domu.

 

OPVK popularizace

Přednáškový cyklus byl realizován v rámci projektu Popularizace nejnovějších výzkumných a vědeckých výsledků ÚHV v rámci středoevropské komparace (č. CZ.1.07/2.3.00/35.0037) financovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

 

 

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015