Karvinská katedra práva připravila opět půdu k diskusi o právu v podnikání vybraných členských států Unie

pondělí 11. listopadu 2013 14:13

Co: VII. ročník konference Právo v podnikání vybraných členských států Evropské unie
Anotace: Jednání organizované katedrou práva Obchodně podnikatelské fakulty, katedrou podnikového a evropského práva Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze a katedrou obchodního práva Ekonomické univerzity (EkU) v Bratislavě
Kde: Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné, Univerzitní nám. 1934/3, posluchárna B301
Kdy: 14. listopadu 2013 v 10 hodin

Šest až dosud realizovaných ročníků konference „Právo v podnikání ve vybraných členských státech Evropské unie“ potvrdilo užitečnost a potřebnost diskuse na nastolené téma především mezi českými a slovenskými znalci. Ti by podle vyjádření JUDr. Marie Sciskalové, Ph.D., vedoucí katedry práva na karvinské fakultě, do svých řad navíc opět chtěli přivést též kolegy z Polska, kteří v posledních letech absentovali.

„Když se myšlenka těchto konferencí někdy v polovině minulého desetiletí rodila, podařilo se utvořit, jak se dnes ukazuje, nosný trojúhelník spoluorganizátorů, v němž se naše univerzita ocitla ve společnosti Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze a Ekonomické univerzity (EkU) v Bratislavě,“ připomíná dr. Sciskalová a partnery dále specifikuje. „Vedle Obchodně podnikatelské fakulty (OPF) jde konkrétně o Fakultu mezinárodních vztahů VŠE a Obchodní fakultu EkU,“ říká hlavní organizátorka jednání, jež se také tentokrát uskuteční v sekcích. Budou se věnovat nejen ústřednímu zastřešujícímu tématu, ale rovněž aktuálním pohledům na nový občanský zákoník. Konečně stranou pozornosti vystupujících nezůstane ani vliv práva Evropské unie na vnitrostátní právo členských zemí společenství.

Hlavní poslání konferencí je zřejmé. Hledají souvislosti práva s ekonomií a chtějí především budoucím ekonomům napomáhat v orientaci v těch oblastech legislativy, které se dotýkají podnikání. „Jako dlouhodobý cíl jsme si stanovili vydání publikace o rozdílech v legislativě ve vybraných členských státech Unie. Mohla by se totiž stát jakýmsi manuálem, užitečným zvláště těm, kdo své podnikání právě startují, případně ho nastartují v blízké budoucnosti,“ objasňuje dr. M. Sciskalová obsah uvažovaného výstupu, jenž by prokázal přesah z dosud vymezeného prostoru konferencí a akcentoval jejich snahu po úzkém sepětí s praxí.

Vystoupení na zatím uskutečněných jednáních dokumentují elektronické sborníky. „Už jsme si zvykli na to, že na zvolené téma je nahlíženo z pohledu řady právních disciplín. Mají k němu co říci jak odborníci na právo občanské a pracovní, tak samozřejmě také obchodní,“ potvrzuje dr. M. Sciskalová trvalou snahu, aby konference poskytly dostatečný prostor pro diskuse o styčných bodech jednotlivých právních oborů odhalující širší souvislosti probíraného tématu. Organizátoři konferencí při jejím prvním půlkulatém 5. ročníku v roce 2011 shrnuli získané zkušenosti a do budoucna hodlají ještě více využít projeveného zájmu z řad účastníků z dalších českých vysokých škol - z Masarykovy univerzity, Univerzity Palackého v Olomouci a Vysoké školy Karlovy Vary, o.p.s.

„Doc. JUDr. Mikuláš Sabo, CSc., z EkU v Bratislavě, který stojí u našich jednání od počátku, přišel s myšlenkou původní iniciativu ještě více rozvinout. Stojíme před rozhodnutím, zda příští ročníky nekonat střídavě v Karviné a na půdě EkU. Od konferencí, jež by hostila Bratislava, si slibujeme silnější motivaci většího počtu slovenských účastníků z dalších univerzit, kteří by potom přijížděli rovněž na OPF,“ prezentuje dr. Sciskalová perspektivu s poukazem na vytvoření výraznějšího „konkurenčního“ prostředí i pro české referující. „Navíc společně s naším úsilím získat znovu polskou účast vstupuje možná do hry i maďarské zastoupení. Ale to bych v tuto chvíli asi příliš předjímala,“ chce dr. Sciskalová zůstávat raději při zemi.

Skutečnost, že se konference staly jednou z významných aktivit katedry práva, však zastírat nemůže. „Postupně cítím, jak motivují, což považuji za ten správný směr,“ potvrzuje a jako jeden z příkladů, jak tato jednání příznivě ovlivňují další odborné aktivity pracoviště, nabízí edici kolektivní monografie „Právní aspekty v podnikání“. Do ní vedle pracovníků katedry práva přispěli též jejich kolegové z jiných kateder OPF (konkrétně z kateder ekonomie a informatiky) a dále znalci této právní problematiky z Mendelovy univerzity v Brně, VŠE a Univerzity Palackého v Olomouci.