„Studenti budou přítomni v každé fázi akreditačního řízení,“ říká předseda Studentské komory Rady vysokých škol Daniel Thibaud

čtvrtek 27. listopadu 2014 7:38 Autor: Martin Kůs

Foto: Martin Kůs

OPAVA, KARVINÁ – Dva dny strávili na půdě Slezské univerzity (SU) představitelé širšího vedení Studentské komory Rady vysokých škol (SK RVŠ). Své výjezdní zasedání nasměřovali právě do Opavy a do Karviné.

To, že se jednání koná na půdě Slezské univerzity v Opavě, lze přisoudit iniciativě Ing. Radima Řiháka, stálého delegáta SU v SK RVŠ. „A musím mu za to poděkovat,“ říká na adresu univerzitního delegáta stávající předseda SK RVŠ rtm. Daniel Thibaud, kterého jsme při jedné z přestávek v jednání požádali o několik slov. Republikový předseda studentů hned pokračuje: „Pro nás je velmi cenné, že se jednání uskutečňuje právě na severu Moravy, to totiž není obvyklé, přece jen se scházíme hlavně v Praze, případně v Brně. Položení Opavy a Karviné nám zkrátka přichází vhod, už proto, že zde máme zástupce ostravských univerzit nebo zástupce z Olomouce. A navíc já osobně pocházím z Ostravy, takže jsem vlastně přijel i tak trošku domů.“

Foto: Martin KůsDaniel Thibaud, který jinak působí na Univerzitě obrany, navštívil Opavu již při příležitosti Akademického dne Slezské univerzity na konci září. „Jsem rád, že jsem se sem mohl vrátit. Zdejší akademická obec je velmi vstřícná, důležité je, že se zde o dění v českém vysokém školství zajímají a na naše jednání si našli cestu například děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty prof. Zdeněk Stuchlík nebo kvestor univerzity Ing. Jaroslav Kania. Stejně tak jsme se sešli s představiteli akademických senátů a dalšími osobnostmi zdejšího vysokoškolského života. Všechny tyto rozhovory byly mimořádně zajímavé.“

Druhý den zamířilo předsednictvo do Karviné, kde jednalo na půdě Obchodně podnikatelské fakulty. Také zde se jeho členové sešli s děkanem doc. Pavlem Tulejou, zástupci akademického senátu fakulty, ale také samozřejmě pracovali.

Jednání předsednictva je neveřejné. To ale nevadilo, aby nám pan předseda neprozradil, o čem se zástupci vysokých škol hovořili: „Dalo by se to rozdělit do několika základních oblastí. Blíží se konec tříletého stálého zasedání studentské komory a je tak třeba předložit zprávy o činnosti a další potřebné shrnující dokumenty. Pro nás tento moment také znamená bilancování. Hodnotili jsme například fungování pracovních skupin a komisí, hovořili jsme o jejich zachování a dalším směřování našich orgánů a velkou část jsme samozřejmě věnovali novelizaci zákona o vysokých školách. Když budu konkrétnější, jednali jsme o postupu vůči ministerstvu školství v rámci tvorby podzákonných norem, do jejichž přípravy bychom rádi zasáhli stejně, jako do přípravy celého zákona.“

Studenti připravovali zákon o vysokých školách? To zní až neuvěřitelně. Jak to vypadalo prakticky? To byla naše další otázka pro Daniela Thibauda: „Jsme jedinou zákonem definovanou studentskou organizací a jako takoví jsme poradním orgánem ministerstva školství. Z toho vyplývá, že se s námi o těchto záležitostech ministerští úředníci musí bavit. V praxi to pak vypadalo tak, že v ustaveném devítičlenném týmu pro projednávání novelizace zákona jsme měli dva své zástupce, kteří zákon připomínkovali, navrhovali jeho znění či doplnění. Dva z devíti, to už je docela síla.“

Znovu se tedy ptáme na něco konkrétního. Pane předsedo, co se vám podařilo, pochlubte se… „Bylo toho víc. Ale jako příklad mohu uvést třeba to, že studenti budou přítomni v každé fázi akreditačního řízení. Tím chceme zajistit transparentnost těchto řízení.“

Studentské komory akademických senátů na všech úrovních nejsou zrovna viditelné jako jiné studentské organizace. Jejich práce není tak na očích, nepořádají akce, majálesy ani oblíbené studentské party. Nicméně jejich práce je nesmírně důležitá a mnozí vysokoškolští posluchači si ani neuvědomují, za co práci studentských komor vděčí. „Ano. My nejsme tak na očích. Je pravdou, že na celostátní úrovni se nezabýváme kolejemi, jídlem v menzách a podobně, to je otázka spíše pro fakultní orgány, kde se nedaří prosadit zájmy studentů, tam se snažíme nějak tyto aktivity podpořit. Naším cílem je studenty chránit jako celek. Proto se snažíme vstupovat do legislativních procesů, navrhovat možné změny a třeba, z toho mám osobně velkou radost, se nám podařilo zabránit ministerstvu v tom, aby zrušilo slevy na jízdném pro studenty. Pro mnohé jsou to ušetřené tisíce korun ročně,“ dodává závěrem Daniel Thibaud.

Foto: Martin Kůs

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015