Slezská univerzita v Opavě bude na letošních Colours of Ostrava opět vidět

pondělí 16. července 2018 6:07 Autor: Zuzana Urbánková

2018 07 colours promo 2

OSTRAVA, OPAVA - Filmy, účast v debatách či workshopy: letošní účast univerzity na festivalu Colours of Ostrava bude skutečně pestrá. Nejenže tam bude mít univerzita a její jednotlivé součásti svůj stánek, ale kromě něho se bude prezentovat souběžně i v jiné linii.  Tu zaštiťuje vedoucí Audiovizuální tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě Mgr. Monika Horsáková, která se na Colours a diskusním fóru Meltingpot, které probíhá v rámci festivalu, dramaturgicky a produkčně podílí.

2018 07 colours promo 1„V rámci festivalu Colours of Ostrava a diskusního fóra Meltingpot mohou diváci zhlédnout to nejlepší z filmové tvorby studentů a pedagogů Slezské univerzity. Filmy se budou promítat jak na filmové scéně Colours of Ostrava (LFŠ film stage), tak mezi debatami na scénách Meltingpotu. Na tamní literární scéně budeme v průběhu celého festivalu promítat naše vizualizace básní českých a evropských autorů a na scéně Czech Stories pak dokumentární snímky s pamětníky historických událostí,“ upřesňuje Monika Horsáková. „Je to vůbec poprvé, kdy můžeme v takové míře filmy Slezské univerzity na tomto dle mého názoru nejkvalitnějším českém festivale představit.“

Nezůstane ale jen u filmových seancí. Rovněž někteří pedagogové Ústavu bohemistiky a knihovnictví budou na Meltingpotu vystupovat. Jakub Chrobák bude mít na Meltingpotu workshop tvůrčího psaní, Miroslav Zelinský bude moderovat tři debaty, hostem další debaty bude Petr Jančárek.

Studenti Slezské univerzity z letošního Meltingpotu zajišťují také záznamy debat ze dvou diskusních scén či fotografie. Pro Meltingpot budou vyrábět také aftermovie. Videa budou natáčet také na Colours of Ostrava. „Největší výzva pro nás bude natočení koncertu senegalské hvězdy Cheikha Lô. Je to pro nás nejen velká výzva, ale i čest, že si nás pořadatelé vybrali,“ uzavírá Monika Horsáková.

Zde je stručný přehled účasti Slezské univerzity v Opavě na festivalu a fóru:
COLOURS OF OSTRAVA
18. 7. LFŠ film stage
12.45 hod. filmy New Game a Když přijde Kryštof…
14.15 hod. filmy Grygar a Olek

MELTINGPOT
18. 7. Kosmas/Argo stage
15.00 hod. debata Václav Havel
Hosté: Jáchym Topol, Jan Urban

19. 7. Kosmas/Argo stage
11.30 - 14.30 hod. Workshop tvůrčího psaní
Jakub Chrobák (Ústav bohemistiky a knihovnictví FPF SU)
workshop proběhne v malé workshopové místnosti

13.00 hod. debata Lipsko 2019: Může současná česká literatura uspět v Evropě?
Hosté: Tomáš Kubíček, Petr Hruška, Petr Borkovec

20. 7. Czech Stories stage
14.00 hod. film Familie Korbel: Příběh z druhé strany
15.30 hod. film Moji dobří bratři
17.00 hod. film Nepřizpůsobiví
18.30 hod. film Opozice v borůvčí
19.00 hod. debata Hokej: sport s politickými souvislostmi
Hosté: Petr Jančárek (FPF SU), Alena Švepešová, moderuje: Vladimír Kučera
20.00 hod. film Obvinění mimo hru

21. 7. Good Life stage
17.15 hod. debata Hodnoty 21 aneb je dobro a zlo měřitelné?
Host: Karel Janeček
Moderuje: Miroslav Zelinský (Ústav bohemistiky a knihovnictví FPF SU)

Více informací o programu festivalu a diskusního fóra najdete také v kompletním listovacím průvodci: