Mezinárodní fotografická cena „Scanno dei Fotografi“ bude udělena Vladimíru Birgusovi

úterý 11. září 2018 8:07 Autor: Ondřej Durczak

2017 12 prof.Birgus 1

SCANNO, OPAVA - V  italském městě Scanno, které ve svých fotografiích proslavili Mario Giacomelli, HenriCartier-Bresson a další tvůrci, bude v sobotu 15. září 2018 už po desáté udělena Mezinárodní fotografická cena „Scanno dei Fotografi.“ Porota ji v letošním roce udělila českému fotografovi, historikovi fotografie, kurátorovi a vedoucímu Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity prof. Vladimíru Birgusovi.

Vladimr Birgus Praha 1981Ocenila jeho syrové černobílé snímky, které autenticky zachycovaly život lidí za železnou oponou, tak novější subjektivní dokumenty, invenčně využívající možností barev.  Ve svém zdůvodnění také napsala.

„Cenu získává nejen jako umělec, ale také jako znalec, kritik a historik fotografie za neúnavné hledání a zkoumání a za nespočetné monumentální publikace, mezi nimižjsou velmi významné ty,které se týkají se československé avantgardy, díky kterým se československá fotografie stala známou i v evropském kulturním mainstreamu“.

Slavnostní předání ceny proběhne v sobotu 15. září 2018 v Auditoriu Guida Calogera ve Scannu.

Cena Scanno dei Fotografi 2018 web