Wojciech Dominiak přiblíží osobnost Vladislava I. Opolského

pondělí 14. ledna 2013 14:31

Władysław OpolskiProjekt Popularizace nejnovějších výzkumných a vědeckých výsledků v oblasti historických věd v rámci středoevropské komparace přivádí do Opavy znalce osobnosti Vladislava I. Opolského dr Wojciecha Dominiaka z Opolské univerzity. K jeho výkladu zve na 18. ledna Ústav historických věd (ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity všechny zájemce o složité děje 13. století ve středoevropském prostoru.

V posluchárně M7 budovy na Masarykově ulici se od 11 hodin přes více než sedm století odvine příběh opolsko-ratibořského knížete Vladislava I. (na reprodukci je jeho jezdecká pečeť), který se mj. v roce 1253, tehdy ještě jako spojenec uherského krále proti Přemyslu Otakarovi II., pokusil, leč bez kýženého efektu, se svými spojenci dobýt Opavu. Později je znám jako zakladatel cisterciáckého kláštera v Rudách (1258), dále jako účastník bitvy u Kressenbrunnu (1260), tentokrát už na straně vítězného Přemysla Otakara II., i korunovace Přemysla Otakara II. o rok později. Konečně v první polovině sedmdesátých let 13. století byl adeptem vzbouřené malopolské šlechty na krakovský trůn. Tato jeho ambice ale skončila neslavně, na což zpustošením doplatilo prakticky celé Opolsko. V závěru života podporoval Vladislav I. Opolský vratislavského knížete Jindřicha IV. v soupeření o polskou královskou korunu. Jeho smrt na počátku osmdesátých let 13. století znamenala zánik územní celistvosti Horního Slezska a rozdělení tohoto území mezi Vladislavovy syny Boleslava, Kazimíra, Měška a Přemka.

Kdo byli současníky Vladislava I. Opolského? Např. v roce 1243 zemřela kněžna Hedvika a už 24 let nato byla papežem Klimentem IV. kanonizována, v roce 1279 zemřel Martin z Opavy (Martin Polonus, Frater Martinus Ordinis Praedicatorum), od roku 1278 hnězdenský arcibiskup (úřadu se už však ujmout nestihl) a především autor věhlasného díla Chronicum pontificum et imperatorum. A jaká byla za jeho života realita střední Evropy? I na tyto otázky dr Wojciech Dominiak, autor práce Ostatni władca Górnego Śląska: Władysław I, pan na Opolu i Raciborzu (1225-1281) vydané v roce 2009, dozajista odpoví.