Interpretace aktu posluchačů Institutu jsou nyní vystaveny v Ostravě

pondělí 21. ledna 2013 9:22

Doc. MgA. Pavel Mára uvedl 24. ledna v Galerii Opera v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě výstavu prací studentů Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty, jež vede v předmětech, v nichž je v bakalářském i v magisterském studiu oboru Tvůrčí fotografie vyučován akt, případně akt s figurálním detailem.

Jím sestavená kolekce tu bude pod názvem Interpretace aktu přístupná, vždy hodinu před představením, až do 6. března. Projekt podpořený statutárním městem Ostravou realizují Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a ITF. Premiéru si soubor Interpretace aktu, na němž participovali čeští, slovenští a polští posluchači ITF, odbyl v posledních dvou měsících loňského roku v opavském Domě umění.

„V dějinách prošel akt jako původní označení pro studii pohybu nebo postoje nahého lidského těla řadou proměn: od reality k abstrakci, od nevinnosti k erotice, od romantiky k chladné věcnosti. Pochopitelně i zde fungují klasická estetická kritéria: rozmanitost, jednota a harmonie, jež je třeba přijmout, nebo (vědomě) zamítnout. Prvoplánová sexuální vyzývavost aktu má však s mytickým archetypem jen velmi málo společného. Žádná z fotografických technik není tabu. Symbol a ,vnitřní model‘, které zřejmě (logicky) budou stát na konci vaší cesty, představují ,výzvu‘ v plném smyslu tohoto slova – pokus o ,přetavení‘ pomíjivých forem krásy do věčných a dokonalých struktur,“ uvozuje doc. Mára tematiku i způsob, jakým své svěřence k jejímu uchopení každoročně motivuje.

„Zadání bylo zaměřeno na čtyři základní úkoly. Ty vymezují akt jako oblast figurativního i nefigurativního zobrazení, subjektivní reflexe, ale též interpretace výtvarného díla,“ objasňuje dále a dodává, že výběr ze separátního zadání s názvem Akt inspirovaný výtvarným uměním je tématem připravované opavské výstavy, jejíž těžiště představují zvláště práce z posledních několika let. „Cílem se stalo hledání hranic fotografického zobrazení, inspirované konkrétním dílem, příkladně věhlasným Aktem sestupujícím ze schodů Marcela Duchampa, jak je nalezla polská absolventka ITF Maria Śliwa.

K výstavě Interpretace aktu vydaly Opavská kulturní organizace a ITF pěkný katalog, na jehož obálce nechybí věhlasné dílo Andyho Warhola z roku 1946 Marilyn Monroe, které simuluje letos vzniklý akt Derecka Harda. Uvnitř pak představuje práce jeho 23 kolegyň a kolegů z ITF, kreativně interpretující klasiky světového výtvarného umění (např. Botticelliho, Raffaela, Bosche aj.), ale i autory současné (např. Načeradského).

Vystavující tvůrci mají v učiteli inspirující příklad. Vždyť Pavel Mára (1951) působí na ITF již od poloviny devadesátých let a je znám nejen cykly velkoplošných figurálních kompozicí (Těla, Torza, Figury, Roušky, Madony aj.), ale rovněž jako tvůrce specifických instalací pracující s kontextem místa. Naposledy se jako výrazná osobnost současné české fotografie představil v rámci loňského Měsíce fotografie v Bratislavě.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015