Básnické hlasy se chystají ke startu, prvním hostem bude Martin Stöhr

úterý 5. února 2013 8:31 Autor: Martin Kůs

2013 02 hlasy StohrOPAVA – Za několik dní začne v tradičním zázemí Jazz Café Club Evžen v opavské Beethovenově ulici čtvrtý ročník literárních večerů a autorských čtení s názvem Básnické hlasy. Oba jejich pořadatelé, o.s. Za Opavu a Slezská univerzita (SU) v Opavě, opět nabídnou milovníkům literatury řadu zajímavých setkání s domácími i zahraničními autory současnosti. První večer letošního ročníku je naplánován na úterý 19. února.
2013 02 hlasy„Během něj se představí básník Martin Stöhr, který v 90. letech patřil do neformálního okruhu spirituálně orientovaných autorů kolem časopisu Host v Brně,“ uvedl k akci jeden z pořadatelů Ondřej Hložek. Básník a publicista Martin Stöhr se narodil 2. prosince 1970 ve Zlíně. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci (obory český jazyk a výtvarná výchova). V současné době pracuje jako redaktor nakladatelství Host a stejnojmenného literárního časopisu, souběžně provozuje vlastní nakladatelství MaPa. Autorský večer u „Evžena“ začne v 19 hodin a moderátorem nebude nikdo jiný než básník a pedagog Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty SU Jakub Chrobák.

V následujících večerech se návštěvníci mohou těšit třeba na dvě zástupkyně české autorské scény (v jednom případě se slezskými kořeny), básnířku, překladatelku, ale také výtvarnici Lenku Daňhelovou a básnířku Kateřinu Bolechovou. Připraveny jsou také večery zahraničních autorů. „Jedním z hostů bude Ján Gavura, slovenský literární kritik a překladatel, jehož večer plánujeme na duben a následně bychom rádi přivítali Renatu Putzlacher,“ poznamenal k programu první poloviny roku Ondřej Hložek a doplnil: „Závěr roku bude patřit autorům, které snad ani není třeba blíže představovat – básníku a představiteli undergroundové kultury Jaroslavu Eriku Fričovi a novináři, publicistovi, v tomto případě ale především básníkovi Ivanu Motýlovi. Celé čtení by měla uzavřít jedna literární lahůdka. Jméno účinkujícího si ale ještě nechám pro sebe.“

I v letošním roce bude délka a četnost pořadů záviset na tom, jestli o.s. Za Opavu získá na literární večery grant z města. „Pevně doufáme, že se tak stane, a že radní nebudou naše diváky ochuzovat o jedinečnou možnost seznámit se s dalšími důležitými hlasy nejen v poezii, ale i próze a literární kritice,“ přeje si Ondřej Hložek. Současně poznamenává, že by se večery neobešly bez vstřícnosti provozního kavárny Café Jazz Evžen Milana Kratochvíla a podnětů studentů k jednotlivým účinkujícím. „Rádi bychom i nadále vycházeli vstříc připomínkám našich návštěvníků. Proto po každém večeru za námi může kdokoliv přijít s návrhem, jak večer zkvalitnit nebo ozvláštnit,“ uzavřel Hložek.