Tucet přednášek poodhalí seniorům českou literaturu z pohledů, s jakými se ještě nesetkali

čtvrtek 21. února 2013 8:39

2013-02-21 UTVV aule Na Rybníčku v Opavě začíná dvanáctidílný cyklus přednášek Univerzity třetího věku v letním semestru akademického roku 2012-2013. Pro dříve narozené posluchače ho připravili odborní pracovníci Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty a věnovali vybraným okruhům povětšinou moderní české literatury.

Pro ty, kdo cyklické vzdělávání seniorů v Opavě sledují dlouhodobě, vystupují při pohledu na ohlášená vystoupení dva charakteristické rysy, odlišné od obvyklého standardu. Prvním je skutečnost, že o všechny přednášky se podělili jen čtyři pracovníci oddělení literatury Ústavu bohemistiky a knihovnictví (Mgr. Jan Heczko, Ph.D., Mgr. Martin Tichý, Ph.D., Mgr. Oskar Mainx, Ph.D., a Mgr. Jakub Chrobák, Ph.D.), kteří se tak představí v jakýchsi blocích a v časové dotaci poskytující prostor pro podrobnější vhled do zvolené problematiky, než by umožňoval výklad jediný. Navíc se chtějí pokusit uchopit téma „Co v učebnicích nebylo“ s podtitulem „Interpretace méně známých a nové čtení známých děl české literatury“ poněkud netradičně.

Tím se dostáváme ke druhé specifice cyklu. Jak vymezuje už sám jeho název, posluchačům má být prezentováno to, co ještě zřejmě v podobné interpretaci neslyšeli. J. Heczko se bude zamýšlet nad teoretickými kategoriemi literatury, vznese základní otázky, co za literaturu považujeme, proč a jak bychom ji měli číst a komu přísluší označení autora literárního textu. M. Tichý obrátí pozornost zaplněného auditoria (počet přihlášených pokrývá prakticky znovu celou kapacitu auly) jak k literární situaci na Hlučínsku ve třicátých letech minulého století, tak k současné reflexi almanachu vydaného pro rok 1914 a k „zašlé slávě“ tvorby Otakara Theera (1880-1917). O. Mainx posune těžiště zájmu nejprve do padesátých let 20. století a bude se zabývat symboly a mýty v tomto období nejen z hlediska literatury, ale české kultury vůbec. Poté se na literárních „vizitkách“ osobností Egona Bondyho (vlastním jménem Zbyňka Fišera, 1930-2007) a Ivana Martina Jirouse (1944-2011) přiblíží současnosti až nadosah. Konečně J. Chrobák zůstane i tentokrát věrný hlavnímu předmětu svého profesního zájmu, jímž je dnešní česká poezie, a dále na literaturu nahlédne též z pozice jejího podílu na ochraně svobodného projevu a širokého tvůrčího diskurzu.

Dramaturgii cyklu lze tedy už předem ocenit. Přináší témata neotřelá a nepozbývající na velké vážnosti. Bude jistě velmi zajímavé sledovat, jak posluchači zareagují nejen na z podstatné části nevšední pojetí výkladu, ale rovněž na poznatky, jež jim budou pro ně „novýma očima“ předloženy. Cyklus tak vytváří volný prostor k setkání těch, kdo literaturu jako badatelé studují a zprostředkovávají ji svým vysokoškolským studentům, a těch, kdo ji „pouze“ čtou. Generační rozdíl kategorií přednášejících a naslouchajících by přitom neměl být žádnou překážkou. Ba právě naopak.

Program cyklu „Co v učebnicích nebylo; interpretace méně známých a nové čtení známých děl české literatury“ v opavské univerzitní aule s jednotnými začátky čtvrtečních termínů přednášek v 15.45 hodin:

21. února
Co je (moderní) literatura
Jan Heczko

28. února
Proč a jak číst literaturu? K specifičnosti a jedinečnosti zkušenosti literatury
Jan Heczko

7. března
Kdo je autor literárního textu
Jan Heczko

14. března
Tři romány z Hlučínska třicátých let 20. století
Martin Tichý

21. března
Almanach na rok 1914 - po sto letech
Martin Tichý

28. března
Zapomenuté „lyrické činy“ - vrcholy díla Otakara Theera
Martin Tichý

4. dubna
Symboly a mýty v české kultuře padesátých let 20. století
Oskar Mainx

11. dubna
Osobnost a dílo Egona Bondyho v „době mrazu“
Oskar Mainx

18. dubna
Charakteristika českého undergroundu a tvorba Ivana Martina Jirouse
Oskar Mainx

25. dubna
Literatura jako nositelka proměny i ochranitelka svobody
Jakub Chrobák

2. května
Osobnosti nejnovější české poezie a jejich díla I
Jakub Chrobák

9. května
Osobnosti nejnovější české poezie a jejich díla II
Jakub Chrobák

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015